گریپ‌ فروت | خواص گریپ فروت | مواد معدنی ویتامین های گریپ فروت

daafd8b1db8cd9bee2808cd981d8b1d988d8aa 5c8a805fe7f3b - گریپ‌ فروت | خواص گریپ فروت | مواد معدنی ویتامین های گریپ فروت

دکتر لیمو : گریپ‌ فروت | خواص گریپ فروت | مواد معدنی ویتامین های گریپ فروت : میوه گریپ (انگلیسی: grapefruit) میوه‌ای از خانواده مرکبات با پوست زردرنگ و مزه ترش مایل به تلخی است. گریپ‌فروت احتمالاً از پیوند پرتقال و دارابی به دست آمده است.. میوه ای برای شکنندگی مو ،گریپ فروت، میوه ای است شبیه پرتقال، ولی درشت تر از آن و درون آن به رنگ های سفید ، صورتی و قرمز پرورش می یابد و گاه به اندازه یک طالبی بزرگ رشد می کند. گریپ فروت در حال حاضر در چین، هند، خاورمیانه و در ایران هم در شمال و هم جنوب پرورش داده می‌شود.

daafd8b1db8cd9bee2808cd981d8b1d988d8aa 5c8a806028284 - گریپ‌ فروت | خواص گریپ فروت | مواد معدنی ویتامین های گریپ فروت


مصرف گریپ فروت در شیردهی :

مصرف گریپ فروت در شیردهی در حد اعتدال مشکلی ایجاد نمیکند.


گریپ فروت در بارداری :

  • ۳ بار مصرف آن در هفته برای خانم باردار مشکلی ایجاد نمیکند. البته بهتر است خانم های باردار  آب این میوه را بگیرند و آن را پس از کمی شیرین کردن با عسل یا شیره خرما میل کنند تا دچار افت فشار خون نشوند.
  • گریپ فروت میوه سرشار از ویتامین ث و آنتی اکسیدانهای مفید برای مادر و جنین است.
  • مصرف گریپ فروت میتواند فشارخون بارداری را کاهش داده و از زایمان زودرس جلوگیری کند.
  داروی سرترالین| عوارض سرترالین | نحوه مصرف سرترالین

خواص گریپ فروت

گریپ فروت علاوه بر مواد معدنی ( آهن و کلسیم) دارای ویتامین های آ، ب۱، ب۲، پ پ، ث است.

گریپ فروت ضد خونریزی و بواسیر است.

گریپ فروت دارای ویتامین «ث» است. این ویتامین در حفظ سلامت قلب و عروق بدن موثر است.

گریپ فروت برای کسانی که مو های سرشان می شکند، تجویز می شود.

-گل های گریپ فروت از نظر طبی خاصیت ضد تشنج و لرز دارد و آن را دم می کنند و در موقع تشنج و تب می نوشند.

گریپ فروت خون را تصفیه می کند و کلیه و کبد را پاک می نماید.

گریپ فروت عمل هضم را آسان می نماید و جریان عصیر (شیره) معدی و ترشح کیسه صفرا را سرعت می بخشد.

-اگر گریپ فروت را صبح ناشتا بخورند، خواص ادرار آور آن زیاد می شود و سموم از بدن خارج می کند.

گریپ فروت میوه ای خنک است و عطش را رفع می کند.

  كلرپرومازين‌ | عوارض كلرپرومازين‌ | موارد منع مصرف كلرپرومازين‌

گریپ فروت اختلال های مفصلی را درمان می کند.

گریپ فروت به تولید قند و مواد حیاتی دستگاه بدن کمک می کند.

گریپ فروت برای کسانی که عفونت های ریوی و تب خیز دارند مفید است.

گریپ فروت اشتها را تقویت می کند.

daafd8b1db8cd9bee2808cd981d8b1d988d8aa 5c8a806044610 - گریپ‌ فروت | خواص گریپ فروت | مواد معدنی ویتامین های گریپ فروت


مضرات گریپ فروت

-گریپ فروت را نباید بهمراه تعدادی از داروها خورد زیرا اثر آنها را چند برابر می کند مثلا کسیکه داروی فشار خون مصرف می کند اگر آنرا با گریپ فروت بخورد اثر دارو زیادتر شده و شخص فشار خونش بشدت پائین می آید و خطرناک است.

-داروهای ذکر شده تنها تعدادی از داروهایی است که مصرف همزمان آنها با گریپ فروت مشکل آفرین می‌شود.در حدود ۵۰ قلم دارو هستند که چنین حالتی دارند.با توجه به این مساله به بیماران توصیه می‌شود که در زمان مصرف دارو از خوردن آب گریپ فروت خودداری کنند یا با سوال از پزشک یا داروساز از عدم تداخل دارویی مطمئن شوند. توجه داشته باشید حتی اگر داروی مصرفی شما با گریپ فروت تداخل داشته باشد تنظیم میزان دارو، قطعا باید توسط پزشک صورت بگیرد.

  گلابی | خواص گلابی | مواد معدنی و ویتامین های گلابی | فواید گلابی

-آب گریپ‌ فروت با گروهی از داروهای اعصاب نیز تداخل اثر دارد.بیمارانی که هر یک از سه داروی دیازپام، تریازولام و میدازولام در رژیم دارویی آنهاست، از مصرف هم زمان آب گریپ‌فروت با این داروها،خودداری کنند. کلومیپرامین یک داروی ضد افسردگی است که در درمان اختلال وسواس نیز کاربرد دارد. تجربه‌ نشان داده که مصرف هم زمان آب گریپ‌فروت با این دارو نیز موجب افزایش اثرات دارو می‌شود.

-مصرف همزمان آب گریپ‌فروت با داروهای ضد چربی خون مثل لووستاتین و آتروواستاتین، تداخل ایجاد می‌کند. مصرف همزمان داروی معروف و پرمصرف لواستاتین با آب گریپ‌فروت (۳ بار در روز و هر بار ۲ لیوان )، تاثیر این دارو را تا ۱۵ برابر افزایش می‌دهد.

کاربامازپین یک داروی ضد تشنج معروف و پرمصرف است که در درمان صرع استفاده می‌شود و چنانچه همزمان با یک لیوان بزرگ (۳۰۰ میلی لیتر) آب گریپ‌فروت تازه مصرف شود، تاثیر آن حدود ۴۰ درصد افزایش می‌یابد. کاربامازپین از جمله داروهایی است که مصرف مقادیر بیش از حد مورد نیاز آن (حتی در مقادیر کم) موجب بروز عوارض جانبی ناشی از مسمومیت را باعث می‌شود. بنابراین مصرف همزمان آن با آب گریپ فروت ممنوع است.گریپ‌فروت بر تاثیر پروژسترون خوراکی موجود در قرص‌های پیشگیری از بارداری نیز تاثیر می‌گذارد و در مصرف توام آن با آب گریپ فروت غلظت خونی آن افزایش می‌یابد.

  بوسپیرون | عوارض بوسپیرون | موارد منع مصرف بوسپیرون

-کسانی که سیزاپراید ،داروهای ضد کلسترول استاتینی،سرترالین و بوسپیرون مصرف می‌کنند. با توجه به تداخل این دارو ها با آب گریپ‌ فروت، لازم است از مصرف آب گریپ‌فروت بپرهیزند.


خواص هسته گریپ فروت

  • هسته گریپ فروت نیز خواص بسیاری درد زیرا میکرب کش ، ضد قارچ و ضد Yeast است البته عصاره هسته گریپ فروت بصورت قرص و کپسول در فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها موجود است می توانید خریداری کرده و مصرف کنید و یا اینکه هسته های گریپ فروت را جمع آوری کرده و خشک کنید سپس در داخل آسیاب برقی ریخته و پودر کنید و هر روز مقدر یک قاشق چایخوری از آنرا با آب میل کنید یا اینکه همانطوریکه گفته شد همه گریپ فروت را با پوست سفید آن دو هسته آن در داخل مخلوط کن برقی ریخته و مصرف کنید

مواد معدنی و ویتامین

گریپ فروت منبع غنی ویتامین C و پتاسیم و B1 می باشد . پوست گریپ فروت دارای مقدر زیادی پکتین است مهمترین ترکیبات شیمیایی گریپ فروت ناری گین ، لیموئین ، سسکی ترپن ، آلدئید ، ژرانیول و کادینین می باشد .

  گیلاس | فواید گیلاس برای کبد و کلیه | خواص گیلاس

در صد گرم گریپ فروت مواد زیر موجود است :

انرژی ۳۲کیلو کالری – آب ۹۰.۸۹ گرم – پروتئین ۰.۶۳گرم – چربی ۰.۱۰گرم – کلسیم ۱۲ میلی گرم فسفر ۸ میلی گرم- پتاسیم ۱۳۹ میلی گرم – منیزیوم ۸ میلی‌ گرم- آهن ۰.۰۹ میلی گرم ویتامین آ ۹۲۷ UI – ویتامین ب ۱ : ۰.۰۳۶میلی گرم-  ویتامین ب ۲ : ۰.۰۲ میلی گرم ویتامین ب ۳: ۰.۲۵میلی گرم – ویتامین ب۶: ۰.۰۴۲ میلی‌گرم- ویتامین ث ۳۴.۴ میلی گرم- فیبر۱.۱گرم کلسترول ۰ میلی‌گرم

نصف گریپ فروت، افزون بر ۵۰ درصد مقدار مجاز خوراکی توصیه شده ی (RDA) ویتامین C را در بردارد. هم چنین ۳۲۵ گرم پتاسیم، ۲۵ میکروگرم فولات، ۴۰ میلی گرم کلسیم و ۱ میلی گرم آهن دارد. یک فنجان گریپ فروت شیرین نشده( بدون شکر) مقدار ۹۵ میلی گرم ویتامین C و بیش از ۱۵۰ درصد مقدار مجاز خوراکی توصیه شده (RDA) دارد. هم چنین بسیاری از سایر مواد مغذی در چنین میوه ی تازه ای جای گرفته است.

  قرص های ال دی و اچ دی | قرص های جلوگیری از بارداری ال دی و اچ دی

– امکان دارد در افراد حساس به مرکبات، واکنش حساسیت زا ایجاد کند. گریپ فروت، میوه ای توپر، خوش طعم و مغذی است.

– فیبر گیاهی اش فراوان، ولی مقدار کالری اش جزئی است.

– انواع سرخ و صورتی آن  سرشار از بتاکاروتن است که بدن آن را به ویتامین A تبدیل می سازد.

– دارای بیوفلاوونوئید و شماری دیگر از مواد گیاهی است که از انسان در مقابل بروز سرطان و بیماری های قلبی مراقبت می کنند.

– منبعی غنی از فولات، آهن، کلسیم و سایر مواد معدنی می باشد.

daafd8b1db8cd9bee2808cd981d8b1d988d8aa 5c8a80605f3ec - گریپ‌ فروت | خواص گریپ فروت | مواد معدنی ویتامین های گریپ فروت


گرده افشانی

شبیه سایر مرکبات هست ،گل در مرکبات دو جنسی است. گل ها هم به صورت منفرد و هم به صورت گل آذین های کوچک ظاهر می شوند. در گل آذین جوانه گل های انتهایی زودتر شروع به رشد کرده و جوانه های جانبی پس از آن نمو می کنند. اندازه هر گل در مرکبات ۴-۲ سانتیمتر بوده و تعداد ۵ گلبرگ (ندرتا ۴ گلبرگ) سفید رنگ داشته و پرچم های زیادی دارد. گل ها در مرکبات معمولا بسیار معطر هستند. هر بساک دو کیسه گرده دارد که به صورت طولی از هم جدا می شوند. فعال بودن گرده ها در مرکبات در گونه ها و ارقام مختلف متفاوت است. دانه گرده در مرکبات چسبنده بوده و به بدن حشرات جذب می شوند. گرده افشانی هم از طریق خودگرده افشانی و هم دگرگرده افشانی انجام می شود. از زمان گرده افشانی تا عمل لقاح در شرایط مناسب ۸ روز طول می کشد و این مدت در شرایط دیگر ممکن است تا یک ماه نیز به طول بیانجامد.

  سیتالورامین | عوارض داروی سیتالورامین | موارد مصرف سیتالورامین

کاشت

با توجه به شیوه مرسوم تولید نهال مرکبات به صورت گلدانی و زمینی (خزانه دوم)، نحوه انتقال و کشت آنها در زمین اصلی یا باغ نیز دارای تفاوتهای است. در خصوص نهالهای گلدانی در هر فصلی از سال امکان کاشت آنها در باغ وجود داشته ولیکن بهتر است این جابجایی در فصل رکود گیاه (زمستان) صورت گیرد. نهالهای تولید شده در زمین (خزانه دوم) معمولاً از اوائل آبان تا اسفند از زمین خارج و سپس به زمین اصلی (باغ) انتقال می یابند. در موقع کاشت نهال در زمین اصلی، هرس متعادل ریشه و تاج در رشد بهینه گیاه در سالهای بعد تأثیر بسزایی دارد.


هرس

هرس دیگری که برای درختان مرکبات در طول دوره داشت طی سالهای بعد در نظر گرفته می شود شامل حذف شاخه های آلوده، خشک، در هم رفته و نرکها می باشد. ارقام مرکبات با توجه به رقم و فاصله کاشت در ده سال آخر رشد اقتصادی نیازمند هرس نگهداری هستند.
هرس گل و میوه در سالهای آور نیز از جمله عملیات ضروری در بعضی از سالها می باشد. حذف تعدادی از جوانه های گل در بهار سال آور و همچنین حذف تعدادی میوه چه حداکثر تا پایان ریزش طبیعی، موجب افزایش ذخیره مواد کربوهیدراته در سال آتی شده و در نتیجه باعث افزایش تعداد شاخه های گلدهنده در سال نیاور خواهد شد.
با توجه به بالا بودن سطح آبهای زیرزمینی در برخی از مناطق مرکبات خیز، درختان مرکبات دچار عوارض خفگی و پوسیدگی ریشه شده که برای رفع این مشکل بعد از انتقال نهالها به زمین اصلی ضرورت دارد شخمهایی که با تراکتور انجام میگیرد، طوری انتخاب گردد تا در نهایت درختان روی پشته ها قرار گرفته و جویهای کم عمق نیز آبهای مازاد را با شیب یکنواخت به کانالهای زهکشی (انتهای ضلع شمالی) باغ هدایت نمایند.

  سیب | خواص سیب | مواد معدنی و ویتامین های سیب ترش | فواید سیب

تکثیر

بهترین راه برای تکثیر گریپ فروت پیوند است. تکثیر این گیاه با بذر می تواند منجر به گیاهانی شود که شبیه گیاه مادری نباشد.پایه هایی که معمولا برای پیوند گریپ فروت استفاده می شوند rough lemon و پرتقال است.

 


🔵 آدرس کوتاه پست :

🌐


قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 20 =