پماد کلوبتازول | فواید و مقدار مصرف پماد کلوبتازول (Clobetasol) برای پوست

d981d988d8a7db8cd8af d9bed985d8a7d8af daa9d984d988d8a8d8aad8a7d8b2d988d984 clobetasol d8a8d8b1d8a7db8c d9bed988d8b3d8aa 5c8c1d4872f6c - پماد کلوبتازول | فواید و مقدار مصرف پماد کلوبتازول (Clobetasol) برای پوست

پماد کلوبتازول و آنچه باید در مورد آن بدانیم

دکتر لیمو : پماد کلوبتازول | فواید و مقدار مصرف پماد کلوبتازول (Clobetasol) برای پوست


پماد کلوبتازول چیست ؟

پماد کلوبتازول در گروه I کورتیکواستروئید های با قدرت اثر خیلی زیاد قرار دارد و معمولا برای درمان پسوریازیس و یا بیماری درماتوز حاد که به دیگر کورتیکواستروئیدهای با قدرت اثر کمتر پاسخ نداده اند، استفاده می شود.طبق گزارشات بدست امده پماد کلوبتازول برای درمان کوتاه مدت سوختگی های خفیف، خارش بدن و التهاب پوستی ناشی از نیش حشرات، اگزما، درماتیت سبوره ای، درماتیت آنوپیک، درماتیت تماسی، درماتوز التهابی و پسوریازیس مورد استفاده قرار می گیرد.

پماد کلوبتازول سبب کاهش التهاب پوستی پسوریازیس و رفع مشکلات پوستی کاربرد دارد. پماد کلوبتازول منجر به تحریک آنزیم های لازم جهت کاهش این التهابات خواهد شد. پماد کلوبتازول برای درمان کوتاه مدت خارش ناشی از ضایعات پوستی پسوریازیس و التهابات آن مصرف میشود.


هشدارهای پماد کلوبتازول

در صورتی که تحریکات پوستی و التهاب ناحیه استعمال پماد بهبود نیافت و بدتر شد، استفاده این دارو باید قطع شود.مصرف این پماد در کودکان به دلیل جذب سیستمیک آن ممکن است باعث ضعیف شدن هیپوتالاموس، غده فوق کلیوی و هیپوفیز گردد.
در صورت استفاده این پماد و دیدن علائم عفونت در آن نقطه، با مشورت پزشک معالج باید یک آنتی بیوتیک نیز مصرف شود.مصرف طولانی مدت داروی کلوبتازول موضعی و استفاده آن روی سطح وسیعی از بدن و پانسمان ناحیه استعمال، جذب سیستمیک این دارو را افزایش می دهد.

  وارفارین | قرص ضد انعقاد خون وارفارین | عوارض قرص وارفارین

مكانیسم اثر كلوبتازول

ضد التهاب: كلوبتازول با تحریك ساخت آنزیم‌های لازم موجب كاهش پاسخ التهابی می‌شود. كلوبتازول از گروه I كورتیكواستروئیدهای دارای فلوئور با قدرت اثر خیلی زیاد است كه معمولاً در تدابیر درمانی درماتوز حاد كه به دیگر كورتیكواستروئیدهای با قدرت اثر كمتر پاسخ نداده‌اند ، استفاده می‌شود.


موارد منع مصرف و احتیاط پماد کلوبتازول

موارد منع مصرف: در بیماران بیش حساس به کورتیکواستروئیدها.
موارد احتیاط: اختلال گردش خون (احتمال زخم شدن پوست را افزایش می دهد). ‏


مقدار مصرف پماد کلوبتازول

درباره مقدار مصرف پماد کلوبتازول باید گفت این پماد در بزرگسالان دو تا سه بار در روز و به صورت موضعی می باشد. مصرف این پماد در کودکان کمتر از ۱۲ سال توصیه نمی شود. مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی فقط با توصیه پزشک مورد مصرف قرار می گیرد.

فارماكوكینتیك

جذب: مقدار جذب كلوبتازول به قدرت اثر فرآورده، مقدار به كار رفته و وضعیت پوست موضع بستگی دارد. حدود جذب كلوبتازول از یك درصد در نواحی دارای لایه شاخی ضخیم پوست (كف دست، كف پا، آرنج و زانو) تا ۳۶ درصد در نواحی دارای لایه شاخی نازك (صورت، پلك‌ها و اعضای تناسلی) است. در نواحی آسیب ‌دیده پوست، التهاب یا پانسمان بسته جذب دارو افزایش می‌یابد. استروئیدهای موضعی، بخصوص از طریق مخاط دهان، تا حدی جذب سیستمیك دارند.

  شیاف استامینوفن | موارد مصرف | نحوه مصرف شیاف استامینوفن

پخش: بعد از مصرف موضعی، كلوبتازول در سرتاسر موضع پخش می‌شود. مقدار دارویی كه جذب دستگاه گردش خون شود ، به سرعت از خون برداشته شده به داخل عضلات، كبد، پوست، روده‌ها و كلیه‌ها پخش می‌شود.

متابولیسم: بعد از مصرف موضعی، كلوبتازول عمدتاً در پوست متابولیزه می‌شود. مقدار كمی از داروی جذب شده به داخل گردش خون سیستمیك ، در كبد به تركیبات غیرفعال متابولیزه می‌شود.
دفع: متابولیت‌های غیرفعال عمدتاً به صورت گلوكورونید ها ، سولفات‌ها و همچنین به صورت محصولات غیركونژوگه، از طریق كلیه‌ها دفع می‌شوند. مقدار كمی از متابولیت‌ها از طریق مدفوع دفع می‌شود.


عوارض جانبی پماد کلوبتازول

عوارض جانبی پماد کلوبتازول عبارتند از :

از عوارض جانبی پماد کلوبتازول کاهش پتاسیم خون، افزایش وزن بدن، پوکی استخوان، افزایش گلوکز خون، توقف رشد در کودکان است.آتروفی عضله هم از دیگر عوارض پماد کلوبتازول می باشد. درمان شکم درد با داروهای گیاهی جدید چگونه است ؟

از دیگر عوارض پماد کلوبتازول میتوان به تهوع، تنگی نفس، خستگی، درد مفصل، درد عضله، تب، سر گیجه، از حال رفتن، بی اشتهایی، کاهش گلوکز خون اشاره کرد.خارش، سوزش، خشکی، تحریک، پرمویی، فولیکولیت، درماتیت اطراف دهان، عفونت ثانوی، بثورات شبه آکنه، آتروفی، درماتیت تماسی آلرژیک، ایجاد خطوط ارغوانی مایل به قرمز هم از عارضه های دیگر این پماد است .

  داروهای ضدتب ( تب بر )کدامند؟ | ضدتب ( تب بر )

از سایر عوارض پماد کلوبتازول میتوان به بی خوابی، احساس خوشی، سر درد، تغییرات روانی، بی قراری، عصبانیت، رفتار سایکوتیک ،افزایش فشار خون، نارسایی احتقانی قلب ، برفک دهان، گلوکوم، آب مروارید ، افزایش اشتها، تحریک، زخم گوارشی ، افزایش استعداد ابتلا به عفونت و سرکوب سیستم ایمنی اشاره کرد.اگر این عارضه ها را دیدی مصرف پماد را قطع کنید و با پزشک مشورت کنید.


موارد و مقدار مصرف پماد کلوبتازول

درماتوز التهابی پاسخ‌دهنده به کورتیکواستروئید .
بزرگسالان: به صورت موضعی، دو بار در روز (یک بار صبح و یک بار شب)، بر روی پوست مبتلا مالیده می‌شود. مدت ‏درمان از ۱۴ روز و مقدار مصرف پماد یا کرم از ۵۰ گرم در هفته نباید تجاوز کند.


شرایط نگهداری پماد کلوبتازول

این پماد باید در دمای پایین تر از سی درجه سانتی گراد نگهداری شود و از یخ زدگی این پماد جلوگیری گردد و دور از دسترس اطفال نگهداری شود.در این مقاله اطلاعات دارویی پماد کلوبتازول را مطالعه نمودید و با کاربرها و عوارض جانبی این پماد آشنا شدید. برای اطلاع از داروهای دیگر به بخش اطلاعات دارویی مراجعه نمایید.

  قرص انالاپریل | عوارض قرص انالاپریل | موارد مصرف قرص انالاپریل

 


🔵 آدرس کوتاه پست :

🌐


قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × دو =