آشنایی کامل با فاموتیدین‌

چه کسانی نباید از فاموتیدین‌ استفاده کنند ؟

5
درحال ارسال
🔶 لطفا به این مطلب " امتیاز " دهید :
( امتیاز)
💬 نظرات : ( امتیاز)

فاموتیدین

دکتر لیمو : داروی فاموتیدین به خانواده‌ی داروهای ضد اسید تعلق دارد. فاموتیدین‌ برای‌ مهار تشرح‌ اسیدمعده‌ برای‌ پیشگیری‌ و درمان‌ زخم‌های‌ معده‌ و دوازدهه‌ و نیز بیماری‌ پس‌زنش‌ معده‌ ـ مری‌ تجویز می‌شود. فاموتیدین‌ یك‌ مسدودكننده‌ گیرنده‌ H2 (هیستامینی‌ نوع‌ دو) است‌.

قرص خوراکی فاموتیدین ( Famotidine ) به عنوان یک داروی عمومی و تجاری در دسترس است. فاموتیدین به دو صورت دهانی و تزریق مصرف می شود. فاموتیدین به دسته ای از داروهای هیستامین – ۲ تعلق دارد که بدون نسخه در دسترس عموم قرار دارد.

از فاموتیدین برای درمان زخم های معده و روده و جلوگیری از بروز زخم های روده بعد از بهبودی استفاده میشود. این دارو برای درمان مشکلات خاص معده و گلو (مری) (مانند التهاب شدید انتهای مری، بیماری ریفلاکس مری یا GERD، سندرم زولینگر-الیسون) مورد استفاده قرار می گیرد.

آشنایی کامل با فلوکستین
بیشتر بخوانید

مکانیزم اثر فاموتیدین

بعد از مصرف خوراکی، حدود ۴۵–۴۰ درصد دارو جذب می‌شود. زمان شروع اثر دارو طی یک ساعت و اوج اثر آن در عرض ۳–۱ ساعت بروز می‌کند. فاموتیدین به‌طور گسترده در بسیاری از بافتهای بدن انتشار می‌یابد. حدود ۳۵–۳۰ درصد داروی مصرف شده توسط کبد متابولیزه می‌شود. قسمت اعظم دارو به صورت تغییرنیافته از طریق ادرار دفع می‌شود. طول مدت اثر فاموتیدین بیشتر از نیمه عمر ۵/۳–۵/۲ ساعته آن است.


نحوه‌ی عملکرد داروی فاموتیدین

عملکرد داروی فاموتیدین از طریق کاهش میزان اسید داخل معده است.

حتی اگر قبلا از این دارو استفاده کرده‌اید حتما مواد تشکیل‌دهنده دارو را بررسی کنید. سازنده‌های این دارو ممکن است مواد تشیکل‌دهنده را تغییر دهند و همچنین محصولاتی با نام مشابه ممکن است حاوی موادی باشند که برای بیماری دیگری مصرف می‌شود. مصرف داروی اشتباه ممکن است به شما آسیب برساند.

آشنایی کامل با امپرازول
بیشتر بخوانید

تداخلات دارویی فاموتیدین با داروهای دیگر

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تاثیر داروی فاموتیدین را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن نیست، لذا لیست تمامی داروهای مصرفی‌تان را با پزشک یا دکتر داروخانه در میان بگذارید و بدون صلاحدید پزشک شروع به مصرف، قطع یا تغییر دوز داروی فاموتیدین نفرمایید.

بعضی از داروها برای هضم و جذب کامل به اسید معده نیاز دارند و فاموتیدین اسید معده را کاهش می‌دهد و ممکن است تاثیرات این داروها را تغییر دهد. این داروها عبارتند از:

 • داروهای ضد اسید دیگری مانند سیمتیدین، نیزاتیدین و رانیتیدین
 • داروهای آزول مانند ایتراکونازول و کتوکونازول
 • پازوپانیب
 • آتازاناویر، دلاویردین و داساتینیب
آشنایی کامل با آسپرین
بیشتر بخوانید

فاموتیدین


نکته مهم برای مصرف فاموتیدین‌ 

1. هنگام‌ مصرف‌ فاموتیدین‌ نباید سیگار بكشید. سیگار تأثیر این‌ دارو را كاهش‌ می‌دهد. سیگار را ترك‌ كنید یا حداقل‌ بعد از آخرین‌ نوبت‌ مصرف‌ فاموتیدین‌ تا پایان‌ روز سیگار نكشید.

2. هنگام‌ مصرف‌ فاموتیدین‌ نباید الكل‌ بنوشید.


هشدارها و عوارض‌ جانبی‌ فاموتیدین

در صورت‌ بروز هر یك‌ از علایم‌ زیر استفاده از فاموتیدین‌ را قطع‌ کنید ، با پزشكتان‌ تماس‌ بگیرید علایم‌ زیر هم ممكن‌ است‌ رخ‌ دهند، ولی‌ فقط‌ در صورت‌ ایجاد مشكل‌ باید گزارش‌ شوند:

 • كاهش‌ میل‌ جنسی‌ یا تورم‌ پستان‌ها
 • كبودی‌ یا خونریزی‌ غیرعادی‌
 • اسهال‌
 • خس‌خس‌ سینه‌
 • خواب‌آلودگی‌
 • گیجی‌
 • تهوع‌ یا استفراغ‌
 • بثورات‌ جلدی‌
 • ضربان‌ قلب‌ تند یا كند
 • گلودرد
 • تنگی‌ نفس‌
 • احساس‌ فشار در قفسه‌ سینه‌
 • تهوع‌ یا استفراغ‌
 • یبوست
 • سرگیجه‌
آشنایی کامل با قرص سی لاکس
بیشتر بخوانید

نکاتی که در ارتباط با مصرف فاموتیدین باید بدانید

 • اگر يک نوبت را فراموش كرديد، به مجردي كه به ياد آورديد مصرفش كنيد. اگر تقريباً موقع نوبت بعدی فرا رسيده است ، نوبت فراموش شده را رها كرده به برنامه دارویی معمولتان بازگرديد. مقدار دارو را دوبرابر نكنيد.
 • تا جای ممکن از مصرف آّب و غذای آبکی قبل از خواب خودداری کنید و حداقل نیم تا یک ساعت پس از غذا دراز نکشید.
 • به نظر می‌رسد این دارو عوارض جانبی و تداخل دارویی كمتری نسبت به سایمتیدین داشته باشد.
 • ممکن است مصرف فاموتیدین در سالمندان با عوارض بیشتری همراه باشد.
 • دارو را به هنگام خواب مصرف نمایید.
 • فاموتیدین باعث گیجی می‌شود كه ظرف 4-3 روز بعد از قطع آن برطرف می‌گردد. بنابراین تا مشخص نشدن اثر دارو از رانندگی و سایر امور نیازمند هوشیاری بپرهیزید.
 • پرخوری و مصرف غذای پرچرب نیز می‌تواند باعث کاهش اثر درمانی این داروها شود.
 • هيچگاه بيشتر از مقدار تجويز شده مصرف نكنيد.
 • در صورتی که سابقه مشکلات کلیوی یا کبدی دارید با پزشک خود در مورد مصرف این دارو مشورت کنید.
 • فاموتیدین ممكن است در شیر مادر ترشح شود. این دارو در دوران شیردهی با احتیاط تجویز شود.
آشنایی کامل با آلپرازولام
بیشتر بخوانید

فاموتیدین

هشدارها درباره دارو فاموتیدین

علاوه بر این، قبل از اینکه با این دارو خود درمانی کنید، در صورت داشتن هرگونه نشانه از یک بیماری جدی از جمله علائمی مثل: درد / ناراحتی در بلع غذا، استفراغ خونی، استفراغی که مانند دانه های قهوه باشد، مدفوع خونی / سیاه، سوزش سر دل به مدت بیش از ۳ ماه، درد مکرر قفسه سینه، خستگی مکرر (به خصوص سوزش سر دل)، تهوع / استفراغ و درد معده، فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید.

فاموتیدین در زمان بارداری باید تنها در صورت نیاز مصرف شود. در مورد خطرات و مزایای آن در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را از سابقه پزشکی خود مطلع سازید به خصوص سوابقی همچون: مشکلات سیستم ایمنی، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، مشکلات ریه (مانند آسم، بیماری مزمن انسدادی ریوی COPD)، مشکلات دیگر معده (مثل تومور).

آشنایی کامل با فن فلورامین
بیشتر بخوانید

از این دارو برای درمان کودکان زیر ۱۲ سال استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک دستور داده باشد.

بعضی از علائم ممکن است نشانه ای از وضعیت جدی تر باشند. در صورت داشتن: سوزش سر دل همراه با احساس سبکی سر / تعریق / سرگیجه، درد قفسه سینه / فک / بازو / شانه (به ویژه همراه با تنگی نفس، عرق کردن غیرعادی) و کاهش وزن غیر قابل توضیح، فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید.

سالمندان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه سردرگمی داشته باشند.

قبل از مصرف فاموتیدین، اگر به این دارو یا به سایر مسدود کننده های H2 (مانند سایمتیدین، رانیتیدین) حساسیت دارید؛ یا اگر آلرژی دیگری دارید، پزشک را مطلع سازید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و مشکلات دیگر ایجاد کند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

آشنایی کامل با سفالکسین
بیشتر بخوانید

مقدار و نحوه صحیح مصرف فاموتیدین‌

میزان مصرف این دارو برای بیماری‌های مختلف متفاوت است و باید طبق نظر پزشک تعیین گردد. به طور معمول برای بیماری‌های زیر میزان مصرف به این شرح است:

 1. پیشگیری یا درمان سوزش سرمعده در بزرگسالان و كودكان بالای 12 سال: 1 قرص به هنگام بروز علائم یا Mg 10 یک ساعت قبل از غذا مصرف می‌شود. دارو می‌ تواند دو بار در روز استفاده شود.
 2. حالات پاتولوژیک ترشح بیش از حد (مانند سندرم زولینگر- الیسون، سندرم روده كوتاه) در بزرگسالان: از راه خوراكی، مقدار 20 میلی‌گرم هر شش ساعت مصرف می‌شود. تا مقدار 160 میلی‌گرم هر شش ساعت می‌توان تجویز كرد.
 3. درمان كوتاه مدت برگشت اسید از معده به مری (رفلاكس) در بزرگسالان: 40-20 دوبار در روز تا 12 هفته مصرف شود. میزان مصرف فاموتیدین‌ در كودكان 16-1 سال Mg/Kg/Day 1 یک یا دوبار در روز می‌باشد.
 4. زخم معده و دوازدهه در بزرگسالان: برای درمان حاد، از راه خوراكی فاموتیدین‌  یه مقدار 40 میلی‌گرم به هنگام خواب به مدت 8-4 هفته مصرف می‌شود. به‌عنوان درمان نگهدارنده مقدار 20 میلی‌گرم به هنگام خواب از راه خوراكی مصرف می‌شود. میزان مصرف در كودكان 16-1 سال Mg/Kg/Day 5/0 موقع خواب یا به‌ صورت دوبار در روز و با دوز حداكثر روزانه Mg/Day 40 می‌باشد.
آشنایی کامل با پروپرانولول
بیشتر بخوانید

افراد مبتلا به بیماری کبدی و کلیه ای

پزشک ممکن است دوز فاموتیدین‌ را نصف و یا هر ۴۸ ساعت یک دوز تجویز کند.

توجه: مصرف برخی موادغذایی مانند گوجه فرنگی، نعنا، شکلات، غذاهای پر ادویه و نوشیدنی‌های گرم، کافیین‌دار و الکلی می‌توانند علایم بیماری گوارشی را بدتر کنند. بطور کلی بهتر است مصرف هر غذایی که ترشح اسید معده شما را افزیش می‌دهد و علایمتان را تشدید می‌کند را محدود نمایید.

فاموتیدین


هنگام‌ مصرف‌ فاموتیدین‌ توصیه‌ می‌شود

۱. فاموتیدین‌ تاریخ‌ مصرف‌ گذشته‌ را دور از دسترس‌ كودكان‌ در توالت‌ بریزید.

۲. از پزشكتان‌ در مورد خوراكی‌هایی‌ كه‌ باید در برنامه‌ غذایی‌تان‌ محدود شود راهنمایی‌ بخواهید. مثلاً نوشابه‌های‌ گازدار، قهوه‌، آسپیرین‌ و محصولات‌ تهیه‌ شده‌ از مركبات‌ ممكن‌ است‌ برای‌ معده‌ شما مضر باشند.

آشنایی کامل با آموکسی سیلین
بیشتر بخوانید

۳. فاموتیدین‌ را دور از دسترس‌ كودكان‌ و دور از گرما، نور مستقیم‌، و حرارت‌ مرطوب‌ نگه‌ دارید (در این‌ شرایط‌ فاموتیدین‌ فاسد می‌شود).

۴. فاموتیدین‌ ممكن‌ است‌ با آزمون‌های‌ پوستی‌ یا آزمون‌های‌ اندازه‌گیری‌ اسید معده‌ تداخل‌ ایجاد كند. دراین‌ مورد با پزشكتان‌ مشورت‌ كنید.

۵. به‌ طور منظم‌ به‌ پزشكتان‌ مراجعه‌ كنید تا بتواند بهبودتان‌ را زیر نظر داشته‌ باشد.

 

5
درحال ارسال
🔶 لطفا به این مطلب " امتیاز " دهید :
( امتیاز)
💬 نظرات : ( امتیاز)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 8 =

درحال ارسال

دکمه بازگشت به بالا
error:
بستن