معرفی آلپرازولام | عوارض و موارد منع مصرف آلپرازولام

d985d8b9d8b1d981db8c d8a2d984d9bed8b1d8a7d8b2d988d984d8a7d985 d88cd985d988d8b1d8af d8a7d8b3d8aad981d8a7d8afd987d88cd8b9d988d8a7d8b1 5c8c1d2ce9c69 - معرفی آلپرازولام | عوارض و موارد منع مصرف آلپرازولام

آلپرازولام چیست؟

دکتر لیمو : معرفی آلپرازولام | عوارض و موارد منع مصرف آلپرازولام : به خانواده بنزودیازپین ها، گروهی از داروهای آرام بخش،تعلق دارد.این دارو در درمان اختلالات اضطرابی، از جمله حملات ترس وفوبی (phobia)، مثل ترس از محیط های باز، استفاده می شود.آلپرازولام در قالب قرص در دسترس است.


کودکان و زنان باردار یا شیرده

فقط با تشخیص پزشک، آلپرازولام در کودکان قابل استفاده است. اصولا آلپرازولام نباید حین بارداری مصرف شود. با این حال در صورت بارداری یا قصد حامله شدن، حتما با پزشک خود مشورت نمایید. به دلیل ترشح آلپرازولام در شیر مادر، توصیه می گردد از مصرف آن حین شیردهی خودداری گردد.


هشدارها و موارد احتیاط

موارد زیر را با پزشک خود در میان بگذارید:

  • به آلپرازولام یا سایرداروهای بنزودیازپین همچون دیازپام، کلردیازپوکساید، کلونازپام،اگزازپام و یا داروی دیگری حساسیت دارید.
  • دارویی مصرفمی کنید، اعم از داروهای با نسخه یا بی نسخه، به ویژه سایر بنزودیازپین ها، داروهای ضدافسردگی، داروهای ضدصرع(همچون والپروئیک اسید)، داروهای درمان عفونت هایقارچی مثل کتوکونازول، آنتی هیستامین ها و داروهایسرماخوردگی یا آلرژی، سایمتیدین، کلاریترومایسین،سیکلوسپورین، دیلتیازم، دی سولفیرام، ارگوتامین،اریترومایسین، ایزونیازید، نارکوتیک ها مثل کدئین،قرص های ضدبارداری، پروپوکسی فن، ریفامپین،داروهای آرام بخش یا خواب آور و ویتامین ها.
  • مبتلابه این بیماری ها هستید یا سابقه ابتلا به آنها را دارید:بیماری قلبی، ریوی، کلیوی و کبدی، آسم، گلوکوم، صرع،افسردگی و سایکوز (جنون) یا دیگر مشکلات روان پریشی
  • قصد انجام عمل جراحی، اعم از اعمال دندانپزشکی دارید.
  قرص مگویت | خواص قرص مگویت | موارد مصرف قرص مگویت

عوارض جانبی

آلپرازولام ممکن است موجب بروز عوارض ناخواسته ای شود. در صورت شدت یا ازمان هر یک از علایم زیر با پزشک خود مشورت نمایید: خواب آلودگی، سرگیجه، تحریک پذیری و بی قراری، احساس خستگی، احساس سبکی سر، سردرد ، افزایش بزاق، خشکی دهان، کاهش اشتها، مشکل در دفع ادرار و مشکلات جنسی. اما در صورت وقوع هر یک از علایم یا نشانه های زیر بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید: بثورات پوستی، تنفس مشکل، زردی پوست یا چشم ها، افسردگی ، توهم (شنیدن صداها یا دیدن چیزهای که وجود خارجی ندارند) ، اختلال حافظه، گیجی، عدم تعادل و تشنج.


نگهداری داروی

آلپرازولام را در بسته مخصوص آن، کاملا پوشیده و دور از دسترس اطفال نگهدارید. قرص ها باید در دمای اتاق، دور از نور مستقیم، حرارت زیاد و رطوبت نگهداری شود. با گذشتن از تاریخ اعتبار یا نیاز به دارو، آن را دور بریزید. فزون دوز و موارد اضطراری در صورت مسمومیت یا فزون دوز به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید. برخی از علایم مهم فزون دوز عبارتند از: خواب آلودگی یا سرگیجه شدید، تاری دید، عدم تعادل، گیجی و کوما.

  آنتی بیوتیک های پر مصرف در ایران | آنتی بیوتیک

تداخلات دارویی

مصرف همزمان آلپرازولام با سایر داروهای تضعیف کننده سیستم عصبی مثل داروهای ضدافسردگی، آنتی هیستامین ها ، آرام بخش ها و ضددردهای مخدری، اثرات مشابه این داروها را افزایش می دهد. استفاده همزمان کتوکونازول، ایتراکونازول ، دی سولفیرام و سایمتیدین با آلپرازولام می تواند باعث کاهش متابولیسم آلپرازولام، افزایش غلظت سرمی و در نتیجه اثرات آن گردد.


طریقه مصرف آلپرازولام

بسته به مشکل شما پزشک معالج دوزاژ بخصوصی از دارو را تجویز می کند.آلپرازولام را دقیقا مطابق با دستور پزشک خود مصرف و از تغییردوز آن جدا پرهیز نمایید. ضمنا دستورات داخل بسته دارو را نیزبه دقت مطالعه کنید. آلپرازولام اغلب برای مدت کوتاهی تجویز می شود.این دارو می تواند باعث ایجاد وابستگی و تحمل (حالتبی پاسخی یا کم پاسخی به دارو) شود، بنابراین از افزایشخودسرانه دوز دارو خودداری کنید. اثرات یادشده آلپرازولام،به ویژه در صورت استفاده از دوزهای زیاد دارو یا درمان بهمدت طولانی رخ می دهند. حتما قبل از ادامه درمان یا قطعمصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید. اگر مصرف دارورا ناگهان متوقف نمایید، ممکن است دچار علایم قطع مصرف(مثل بی خوابی، تحریک پذیری و اضطراب) بشوید. پزشکطرز کاهش تدریجی استفاده از دارو را به شما آموزش خواهد داد.

  شربت لاکسی ژل یا منیزیم هیدروکساید | منع مصرف لاکسی ژل یا منیزیم هیدروکساید

موارد منع مصرف

آلپرازولام نباید در بیماران دچار گلوکوم (افزایش فشار چشم) زاویه بسته حاد و افراد مبتلا به نارسایی تنفسی استفاده شود.


فراموش کردن دوز دارو

سعی کنید آلپرازولام را سر وقت استفاده کنید. در صورت فراموشکردن یک دوز دارو، به محض به خاطر آوردن دوز فراموش شدهآن را میل کنید. اما اگر تقریبا زمان نوبت بعدی رسیده است،نوبت فراموش شده را رها کرده طبق برنامه منظم خود عمل کنید.به هیچ وجه دوز دارو را دو برابر نکنید.


ملاحظات غذایی

می توانید آلپرازولام را با غذا یا معده خالی استفاده کنید.


اطلاعات جانبی

آلپرازولام می تواند حالت خواب آلودگی ایجاد کند، بنابراین تا زمان مشخص شدن میزان تاثیر آن در شما از رانندگی یا انجام کارهای پردقت پرهیز کنید. ضمنا الکل حالت خواب آلودگی و گیجی این دارو را تشدید می کند؛ تا زمان مشخص شدن میزان تاثیر آلپرازولام از نوشیدن الکل نیز پرهیز کنید. اگر احساس می کنید آلپرازولام همچون گذشته روی شما اثر ندارد، به هیچ وجه دوز دارو را خودسرانه افزایش ندهید. بلکه در اسرع وقت مراتب را به پزشک خود اطلاع دهید.

  تیوریدازین چیست ؟ | خواص تیوریدازین | عوارض تیوریدازین

 


🔵 آدرس کوتاه پست :

🌐


قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × سه =