سیب | خواص سیب | مواد معدنی و ویتامین های سیب ترش | فواید سیب

d8b3db8cd8a8 5c8a8038a4e73 - سیب | خواص سیب | مواد معدنی و ویتامین های سیب ترش | فواید سیب

دکتر لیمو : سیب | خواص سیب | مواد معدنی و ویتامین های سیب ترش | فواید سیب : درخت سیب یک درخت برگریز از خانواده گلسرخیان است که بخاطر میوه شیرین و گوشتالویش، سیب شناخته شده است. در سرتاسر دنیا به عنوان درخت میوه کشت می‌شود؛ و وسیع‌ترین گونهٔ رشد کرده از سرده مالوس است. منشأ درخت از آسیای مرکزی است جایی که امروزه گونهٔ وحشی آن، مالوس سیورسی، هنوز هم یافت می‌شود. سیب پس از هزاران سال کشت درآسیا و اروپا، توسط مهاجران اروپایی به آمریکای شمالیبرده شده است. سیب در تعدادی از فرهنگها مثل: فرهنگ اهالی اسکاندیناوی، یونانی و سنتهای مسیحیان اروپایی اهمیت مذهبی و اساطیری دارد.

درختان سیب حاصل از کاشت دانه بزرگ هستند، اما درختان حاصل از پیوند ریشه (ساقه زیرزمینی) کوچک هستند. بیش از ۷۵۰۰ رقم درخت سیب کاشتنی شناسایی شده‌اند، در نتیجه طیف وسیعی از ویژگیهای مورد نظر حاصل می‌شود. ارقام مختلف برای سلیقه‌ها و استفاده‌های مختلف از جمله:آشپزی، خام خوردن، و تولید شراب پرورش می‌یابند. درختان سیب معمولاً بوسیله پیوند زدن تکثیر می‌شوند، گرچه سیبهای وحشی به سادگی از دانه می‌رویند. درختان و میوهٔ سیب مستعد تعدادی از آفت‌های قارچی و باکتریایی هستند که با تعدادی از وسایل ارگانیک و غیرارگانیک قابل کنترل هستند. در سال ۲۰۱۰ در بخشی از پژوهشی که برای کنترل بیماری و پرورش انتخابی محصول سیب صورت گرفت، ژنوم میوه رمز گشایی شد.

  کالری انواع نوشیدنی | مقدار و نوع | کالری انواع نوشیدنی

 

d8b3db8cd8a8 5c8a8038b99c1 - سیب | خواص سیب | مواد معدنی و ویتامین های سیب ترش | فواید سیب

بیش از ۷۵۰۰ رقم سیب کاشتنی شناخته شده است. ارقام سیب از نظر بازده محصول و اندازه نهایی درخت متفاوت هستند، حتی زمانی که از یکساقه زیر زمینی رشد کرده باشند. در آب و هوای معتدل و نیمه گرمسیری ارقام متفاوت سیب امکان رشد دارند. مجموعهٔ ملی میوه انگلستان، که مسئول وزارت امور زیست محصولات غذایی و روستایی است، مجموعه‌ای با بیش از ۲۰۰۰ نوع در کنت دارد.دانشگاه ریدینگ، که مسئول توسعه مجموعه ملی پایگاه داده‌های انگلستان است، امکان جستجوی مجموعه را فراهم می‌کند. کار دانشگاه ریدینگ قسمتی از برنامه مشارکتی اروپایی برای تحقیقات مربوط به ژنتیک گیاهی است که ۳۸ کشور در آن در گروه کاری مالوس/ پایرس شرکت کرده‌اند. پایگاه داده‌های مجموعهٔ ملی میوه انگلستان اطلاعات غنی از مشخصات و منشأ بسیاری از سیبها دارد، از جمله نامهای مشابه دیگر برای سیبهایی که در اصل همان خصوصیت ژنتیکی را دارد. بیشتر این ارقام برای تازه خوردن پرورش یافته‌اند. (سیبهای دسر)، گرچه تعدادی به طور اختصاصی برای پختن (سیبهای پختنی) کشت شده‌اند.

  خرید مکمل های ورزشی | نکات لازم برای خرید مکمل های ورزشی

حدود ۶۹ میلیون تن سیب در سال۲۰۱۰ در سراسر جهان به عمل آمده است، که تقریباً نیمی از این مقدار را چین تولید کرده است. ایالات متحده مقام دومین تولید کنندهٔ مهم را با بیش از ۶٪ تولید دنیا را دارا بوده است. ترکیه سومین تولید کننده و ایتالیا، هندوستان و لهستان مقامهای بعدی را داشته‌اند. سیب به صورت خام خورده می‌شود، اما در بسیاری از غذاهای آماده شده (بویژه دسرها) و نوشیدنی‌ها هم استفاده می‌گردد. خیلی‌ها عقیده دارند که خوردن سیب تأثیرات مفیدی بر سلامتی دارد، بهرحال، دو نوع آلرژی به پروتئین‌های متفاوت موجود در سیب نسبت داده می‌شود.

اما امکان دارد مشکلات دیگری داشته باشند که موجب می‌گردد از نظر تجاری به خاطر بازده پایین، حساسیت نسبت به بیماری، یا تحمل ضعیف در برابر انبار کردن و یا حمل ونقل قابل دوام نباشند. از ارقام قدیمی تنها چند تایی هنوز در میزان وسیع تولید می‌شوند، اما بیشتر آنها توسط باغبانهای خانگی و یا کشاورزان نگه داشته شده و به طور مستقیم به بازارهای محلی فروخته می‌شوند. ارقام غیر معمولی محلی زیادی با طعم و ظاهر منحصر بفردی وجود دارند، عملیات حفظ منابع سیب در دنیا به جریان افتاده‌اند تا از انقراض چنین ارقام محلی جلوگیری کنند. در انگلستان، ارقام قدیمی مثل کاکس اورنج پایپین و اِگرمونت راسِت هنوز از نظر تجاری مهم هستند گرچه با استانداردهای جدید بازده پایینی دارند و مستعد بیماری هستند.

  کیوی | خواص کیوی | فواید کیوی برای دیابت و پوست | کیوی

ارقام معروف سیب‌های تجاری نرم اما ترد هستند. دیگر کیفیت‌های دلخواه در پرورش سب تجاری، پوست رنگی، قهوه‌ای نبودن پوست در اثر سرما یا بیماری، ترابری ساده، توانایی ذخیره شدن طولانی مدت، بازده بالا، مقاوم بودن در برابر بیماری، شکل عمومی سیب، و طعم عالی است. سیبهای جدید از سیبهای قدیمی شیرینتر هستند و مزه‌های محبوب سیبها در طی زمان تغییر کرده‌اند. بیشتر سیبهای آمریکای شمالی و اروپایی مزه شیرین، ترش و شیرین دارند، اما سیبهای ترش در اقلیت قرار دارند. سیبهای خیلی شیرین که هیچ مزه ترشی ندارند در آسیا و بخصوص شبه قاره هند محبوب هستند. ارقام قدیمی اغلب شکل عجیب وغریب، پوست قهوه‌ای رنگ، بافتها و رنگهای متنوع دارند؛ و به نظر عده‌ای آنها از ارقام جدید سیب طعم بهتری دارند.


مضرات سیب 

هسته های سیب حاوی سیانور هستند اما لازم نیست بترسید و وحشت بکنید. این میزان آن قدر اندک است که به حساب نمی آید. حتماً می دانید که سیانور اجازه نمی دهد اکسیژن به خون برسد و باعث خفگی می شود. اما جای نگرانی نیست. برای اینکه هسته های سیب چنین خطری داشته باشند باید میزان خیلی زیادی هسته سیب را یکجا مصرف کنید. واقعیت این است که بدن ما می تواند میزان اندک سیانور را تحمل کند و هیچ مشکلی پیش نیاید. علاوه بر سیب باید بدانید که هسته هلو، زردآلو یا گیلاس نیز حاوی میزان اندکی سیانور هستند.

  آشنایی با انار | تمام خواص انار

خواص سیب 

– یکی دیگر از خواص سیب این است که اثر آرام بخشی دارد،دم کرده ی پوست سیب که با اندکی عسل  شیرین شده باشد، نوشیدنی آرام بخشی است. خوردن سیب خام نیز تأثیر آرام بخشی بر دستگاه اعصاب دارد. علاوه بر ویتامین‌های گروه B، منیزیم  و فسفر و برخی عناصر دیگر موجود در سیب اثر آرام بخشی بر اعصاب دارد. هم‌چنین شیرینی سیب و جویدن آن باعث انبساط عضلات منقبض صورت می‌شود.

– یکی دیگر از خواص سیب این است که جویدن سیب، عضلات فک را قوی‌تر می‌سازد. آب سیب تازه بدون هر مکملی به دلیل اثرات ضد التهاب مواد موجود در آن، دهان شویه‌ای ساده و طبیعی محسوب می‌شود.

 

 

d8b3db8cd8a8 5c8a8038cd67a - سیب | خواص سیب | مواد معدنی و ویتامین های سیب ترش | فواید سیب

– سیب مقوی مغز است. به همین جهت برای کسانی که کارهای فکری انجام می‌دهند مفید می‌باشد. به طور کلی سیب به علت داشتن فسفر،  اعصاب و مغز را تقویت می‌کند.

– یکی دیگر از خواص سیب این است که  برای دندان‌ها و لثه‌ها مفید است،اسیدهای موجود در سیب، هنگام جویدن باکتری‌های دهان  را از بین برده و دندان‌ها و لثه‌ها را تمیز می‌کنند. جویدن سیب مانند این است که از یک مسواک طبیعی استفاده کنیم. مطالعات نشان می‌دهند که سیب قادر است ذرات غذایی باقی مانده در پشت دندان‌ها و لثه‌ها را پاک کرده و فساد دندان و بیماری‌های لثه را از شما دور سازد. حتی کسانی که در گذشته از بیماری‌های لثه رنج برده‌اند، خواهند توانست از فواید ناشی از غنی بودن سیب از ویتامینC بهره‌مند شوند.مواد مغذی موجود در سیب باعث تقویت ساختار دندان‌ها می‌گردد. مینای دندان را محکم‌تر می‌سازد و از جرم گرفتن دندان‌ها پیشگیری می‌کند.اسیدهای موجود در سیب، اثر ضدالتهاب و باکتری‌کش بر دندان‌ها و لثه دارند. پژوهش‌های علمی نشان داده است که یک ربع ساعت پس از خوردن آهسته‌ی یک عدد سیب‌ ترش حدود ۹۰ درصد و بعد از یک ساعت تقریباً تمامی ذرات میکروبی موجود در دهان از بین می‌روند.

– یکی دیگر از خواص سیب این است فشارخون را منظم می‌کند.خوردن سیب و حتی بو کردن سیب، باعث کاهش فشار خون  می‌شود. بررسی انجام شده توسط دانشگاه ییل (YALE) نشان داد که تنها یک بار بو کشیدن سیب، فشارخون بیماران را پایین می‌آورد.

  آب کرفس با بدن ما چه می‌کند؟ | آب کرفس | مزایای آب کرفس

– از بروز بیماری نقرس و درد مفاصل پیشگیری می‌کند،یکی از بیماری‌هایی که به‌طور مشخص به علت پرخوری و مصرف مداوم منابع حیوانی (گوشت قرمز و چربی) و الکل بروز می‌کند، درد مفاصل و نقرس است. البته آمادگی ابتلا به این بیماری ارثی است. در موارد شدید، بیمار با دارو و کمپرس سرد درمان می‌شود. برای جلوگیری از گسترش و طولانی شدن بیماری پیروی از برنامه‌ی غذایی فاقد گوشت و چربی، لازم است. هم‌چنین سیب میوه‌ای بسیار باارزش است؛ چرا که هم‌چربی چندانی ندارد و هم موجب کاهش اوره می‌گردد.سیب خام یا پخته مانع تشکیل اوریک اسید در بدن می‌شود و پس از مصرف آن مقدار کلی اسیدهای ادرار، به ویژه اسید فرمیک افزایش می‌یابد. از این رو مصرف آن برای مبتلایان به درد مفاصل  و نقرس توصیه می‌گردد.

– یکی از خواص سیب این است که  در حفظ طراوت و شادابی پوست موثر است.با استفاده از سیب می‌توان ناراحتی‌های شایعی مانند خشکی پوست، ترک خوردگی پوست، رنگ پریدگی و بسیاری از بیماری‌های پوستی  طولانی و مزمن را از بین برد یا نشانه‌های آن‌ها را کاهش داد.

  گلابی | خواص گلابی | مواد معدنی و ویتامین های گلابی | فواید گلابی

خواص سیب ترش

سیب در قدیم معالج نقرس و بیماریهای عصبی بوده است

آب سیب ترش مخلوط با انار برای تقویت معده و درمان اسهال و دل بهم خوردگی بکار می رود

سیب ترش را بپزید درمان اسهال خونی است

رب سیب ترش علاج اسهال ، استفراغ و درد و غم است

– مربای شکوفه سیب برای ضعف معده و ازدیاد نیروی جنسی مفید است

سیب ترش برای آنهائیکه مزاج گرم دارند بسیار مفید است بالعکس آنهائیکه مزاج سرد دارند باید سیب شیرین بخورند

سیب ترش قابض است و حالت استفراغ و دل بهم خوردگی را از بین می برد.


خواص داروئی سیب 

سیب برای لطافت پوست سیب پخته است سیب رابپزید و سپس له کنید و با شیر مخلوط کنید و این مخلوط را بصورت نیم گرم روی پوست بگذارید و پس از چند دقیقه آنرا بردارید .

سیب پخته تقویت کننده معده و کبد و دفع کننده سودا  و سموم بدن است .

  برای لاغری کینوا بخوریم یا برنج قهوه ای | لاغری با کینوا | لاغری

سیب را می توان برای برطرف کردن اسهال حتی برای کودکان بکار برد . بدین منظور سیب را باید رنده کرد و استفاده نمود .سیب را می توان پخت و برای آنهایی که روده تنبل دارند آن را روی آتش ملایمی بپزید البته حتما ازظرف لعابی یا تفلان استفاده کنید زیرا به این طریق پکتین  و ویتامین های آن حفظ می شود.

سیب برای درمان تنگی نفس بسیار مفید است حتی بوئیدن سیب نیز این خاصیت را درد

– دم کرده گل سیب داروی سرفه و تورم مجرای تنفسی است

 

d8b3db8cd8a8 5c8a8038e1baa - سیب | خواص سیب | مواد معدنی و ویتامین های سیب ترش | فواید سیب

– سیب دارای مقدر زیادی کلسیم است و کلسیم سیب به بدن کمک می کند که کلسیم غذاهای دیگر را نیز جذب کند.

– خوردن سیب یبوست را برطرف می کند و برای خستگی مفرط مفید است

آب سیب را حتی می توان برای تنقیه استفاده کرد . این تنقیه برای بیماریهای روده بسیار موثر است.

– نوشیدن آب سیب داروی موثری برای درمان سرماخوردگی و گرفتگی صدا و سرفه است.

  ماسک خاک رس | خواص ماسک خاک رس برای پوست

– سیب مقوی کبد و اشتها آور است.

– شربت سیب بهترین دارو برای درمان سرفه و گرفتگی صدا می باشد .برای تهیه شربت سیب یک کیلو سیب راشسته و با پوست قطعه قطعه کنید و در یک لیتر آب بپزید سپس آنرا با پارچه نازکی صاف کنید و چند تکه قند به آن اضافه کنید و دوباره روی آتش ملایم قرار دهید تا قوام بیاید و آن را از روی آتش بردارید روزی سه تا چهار فنجان از این شربت بنوشید.

– آب سیب را با ابمیوه گیری در منزل تهیه کنید و فورا آنرا بنوشید زیرا در اثر ماندن آنزیم ای خود را از دست می دهد .

سیب حرارت را از بدن خارج می سازد .

سیب بهترین دارو برای سوء هاضمه است زیرا دارای مقدر زیادی پکتین می باشد

– خوردن سیب حتی برای آنهایی که بیماری قند دارند مفید است چون قند خون را بالا نمی برد.

  آشنایی با امپرازول | عوارض امپرازول | موارد منع مصرف امپرازول

– کسانیکه می خواهند لاغر شوند حتما باید سیب را با پوست بخورند .

– دم کرده برگ درخت سیب ادرار آور است و درمان کننده التهاب کلیه و مثانه میباشد.

سیب دارو خوبی برای درمان زخم ها می باشد

پوست سیب را مانند چائی دم کنید و بیاشامید این اچئی بهترین دوست کلیه است .

سیب را رنده کنید و در دستمال بپیچید و روی چشم بگذارید درد چشم را برطرف می کند.

آب سیب برای زیبایی پوست استفاده زیادی دارد بخصوص برای از بین بردن چین و چروک پوست موثر است بدین منظور آب سیب را صبح و شب روی پوست گردن و صورت بمالید و ماساژ دهید البته همیشه آب سیب تازه استفاده کنید.

سیب یک میوه قلیایی است و تمیز کننده بدن است و بعلت درا بودن پکتین زیاد آب اضافی بدن را خارج می سازد


مواد معدنی و ویتامین های سیب

سیب دارای ویتامین و مواد مغذی زیادی است و بی مناسبت نیست که یک ضرب المثل انگلیسی می گوید که خوردن یک سیب در روز شما را از رفتن نزد دکتر بی نیاز می کند. منبع فیبرهای غذایی، پتاسیم، ویتامین C، ویتامین B6 و ویتامین K به شمار می‏رود. آنتی اکسیدان‏های موجود در سیب در تندرستی بسیار موثر است. هر میوه متوسط حاوی ۷۰ کالری است. فیبر نامحلول در سیب با اتصال به کلسترول، چربی خون را کاهش می‏دهد و فیبر محلول آن که پکتین است با اتصال به اسیدهای صفراوی به دفع چربی کمک می‏کند. پکتین سموم را از مدفوع دفع می‏کند و سبب رفع یبوست نیز می‏شود.

  درمان ریزش موژه | علت و درمان خانگی ریزش مژه

 

d8b3db8cd8a8 5c8a803906ab3 - سیب | خواص سیب | مواد معدنی و ویتامین های سیب ترش | فواید سیب

ویتامین

فلاونوئید که ستیف خاصیت ضد سرطانی دارد و قدرت سیستم دفاعی بدن را افزایش می‏دهد. قند فروکتوز موجود در سیب به همراه پکتین در لوله گوارش حالت ژل به خود می‏گیرد و به حفظ ثبات سطح قند خون کمک می‏کند، در نتیجه برای افراد دیابتیک مفید است. اسید مالیک و اسید تارتاریک در سیب از رشد باکتری‏های بیماری‏زا در دستگاه گوارش جلوگیری می‏کنند. فلاوونوئیدها و فنل‏های موجود در سیب باعث بهبود عملکرد ریه و کاهش خطر آسم می‏شوند. بیشتر فیبر و کرسیتین در پوست سیب است و خوردن سیب با پوست بسیار مفیدتر است.

موادی که در یک سیب متوسط وجود دارد بشرح زیر است :

ویتامین آ                        ۳۶۰ واحد

ویتامین ب ۱                   ۰/۱۵ میلی گرم

ویتامین ب ۲                   ۰/۰۸ میلی گرم

  گیلاس | فواید گیلاس برای کبد و کلیه | خواص گیلاس

ویتامین ب ۳                   ۰/۱ میلی گرم

ویتامین ث                      ۱۸ میلی گرم

آهن                              ۱/۲ میلی گرم

پروتئین                          ۱/۲ گرم

فسفر                            ۱۰ میلی گرم

چربی                            ۱/۶ گرم

کلسیم                          ۲۴ میلی گرم

مواد نشاسته ای             ۵۹/۶ گرم

انرژی                            ۲۵۸ کالری

ناگفته نماند که ویتامین های وجود در سیب بیشتر در پوست سیب وزیر پوست آن قرار درد بنابراین آنهایی که می توانند پوست سیب را هضم کنند بهتر است که آنرا با پوست میل کنید و اگر می خواهید پوست آنرا بکنید بهتر است که سیب را خیلی نازک پوست کنبد

  کرفس | آشنایی با کرفس | تمام خواص کرفس

 سیستم کاشت سیب

– نوع هرس (بسته به فرم پاکوتاهی یا پا بلندی) بستگی دارد.

– نوع پایه در پایه های کوتاه کننده فاصله کمتر از پایه های بلند در نظر گرفته می شود.

– ارزش اقتصادی (در نواحی با قیمت بالای زمین جهت استفاده بیشتر از زمین فاصله را کمتر در نظر می گیرند.
–   نوع خاک (در زمین های حاصلخیزتر و عمیق تر فاصله را بیشتر در نظر می گیرند.)

– تعیین فاصله بین درختان به عوامل مثل رشد و نمو درخت – شدت و ضعف نور در مناطق ابری فاصله را بیشتر در نظر می گیرند.

درختان را باید به ترتیبی کاشت که وقتی بالغ شدند کنترل آفات و انجام سایر عملیات باغی آسان و کارامد بتواند صورت گیرد.
طرح مربعی مرسوم سبب اتلاف قضا گردیده و حذف درختان موقت را دچار مشکل می کند. طرح های مستطیلی گوناگون رضایت بخش تر از طرح مربع می باشند زیرا با کاشت درختان بیشتر در هر ردیف سطح بار دهی را می توان افزود. همچنین می توان با حذف متناوب درختان موقت در هر ردیف فاصله مناسبی جهت حرکات ادوات مکانیزه ایجاد کرد به طور کلی روی پایه های قوی در یک هکتار زمین، نسبت به رقم، عمق و حاصلخیزی خاک درحدود ۱۰۰۰ -۴۰۰ درخت با فواصل حدود ۷-۵ متر کاشته می شود. و روی پایه های ضعیف حدود ۳۰۰۰-۱۷۰۰ درخت کاشته می شود.

  گریپ‌ فروت | خواص گریپ فروت | مواد معدنی ویتامین های گریپ فروت

ریشه های درختان بایستی قبل از کاشت در آب نگهداری یا مرطوب گردند. بعد از این که نصف گودال از خاک پر شد، باید خاک تمیز (ترجیحاً خاک سطحی) را در اطراف ریشه ریخته با پا سفت می کنند. آشغال، علف های هرز، کود دامی و سایر مواد باقی مانده آلی را باید خارج از گودال نگه داشت چون ممکن است به ریشه ها آسیب برسانند مهم تر از هم این که کودهای شیمیایی را نباید هنگام کاشت در گودال ریخت چون ممکن است به کلی ریشه ها را از بین ببرند. اگر خاک ضعیف باشد،  می توان از کود ازته به مقدار کم به صورت پخش سطحی استفاده کرد. اگر رشد عمومی و رنگ برگ ضعیف باشد، تجزیه نمونه های برگ در مرداد ماه نیازهای کودی را نشان خواهد داد. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی تنه درختان، درخت کمی مایل به طرف جنوب غربی کاشت می شود.

در زمین های شیبدار از روش تراس بندی استفاده می شود. جهت تراس ها عمود بر شیب زمین می باشد. در شیب های کم عرض تراس ها بیشتر و جوان سازی باغات قدیمی در سیب های تند عرض تراس ها کمتر در نظر گرفته می شود  عمل غلطی که در حال حاضر اجرا می گردد جوان سازی باغات قدیمی به وسیله کشت درختان جوان به طور متناوب بین درختان قدیمی موجود در ردیف ها می باشد تا ضمن مستقر شدن و رشد درختان جوان، درختان مسن را هرس کرده ، نهایتاً آن ها را با هم حذف نمایند.

  گریپ‌ فروت | خواص گریپ فروت | مواد معدنی ویتامین های گریپ فروت

بعد از تهیه نقشه و علامت گذاری محل کاشت نهال ها، اقدام به کندن گودال می کنیم. گودال باید طوری باشد که ریشه آزادانه در خاک قرار گیرد و با جدار آن تماس پیدا نکند.در خاک های سنگین گودال بزرگ تر و در خاک های سبک، گودال را کوچک تر در نظر می گیرند. همچنین عمق گودال به پایه نیز بستگی دارد.

ولی در عمل این روش با شکست روبرو شده است .درختان جوان زیر سایه درختان مسن قرار گرفته و به وسیله علف های هرز خفه می گردند، زیرا دوات برداشت قرار می گیرند یا به طور نا مطلوب آبیاری می شوند. همچنین در اغلب باغات قدیمی فواصل کاشت برای استفاده بهتر از زمین غلط می باشد. کشت درختان جوان در بین درختان، باغ جدید را نیز مجبور به استفاده از همین فاصله نامطلوب می کند. لذا بهترین راه برای کاشت دوباره، خارج کردن چند ردیف از درختان مسن در هر سال و کاشت دوباره با فواصل بهتر می باشد.

  آب کرفس با بدن ما چه می‌کند؟ | آب کرفس | مزایای آب کرفس

فاصله کاشت درختان پاکوتاه با توجه به ترکیب پایه و رقم انتخاب می شود و از متغیر است. بدون پایه های پا کوتاه نباید نسبت به کشت درختان با تراکم زیاد اقدام کرد چون قدرت رویشی بیش از حد، هرس زیاد می طلبد که عملکرد و کیفیت را کاهش می دهد. امروزه با در دست بودن تنوع وسیعی از پایه های کنترل رشد، می توان اقدام به کشت درختان با تراکم زیاد کرد. هزینه اولیه بالای کشت متراکم می تواند به وسیله عملکرد بالای زودتر و هزینه پایین تولید برای هر درخت سریعاً حیران گردد.


d8b3db8cd8a8 5c8a80391a1aa - سیب | خواص سیب | مواد معدنی و ویتامین های سیب ترش | فواید سیب

باد شکن

برای محافظت از درختان کاشته شده، باید درختچه ها یا درختانی را بر حسب نوع آب وهوا به عنوان بادشکن کاشت باد شکن ها قادرند تا ۲۵ برابر ارتفاع خود عمل نمایند.


شرایط سیب

سیب درختی سردسیری است، برگ ریز یا خزان کننده. بنابراین به طور طبیعی در اقلیم سرد معتدله در هر دو نیمکره شمالی و جنوبی پراکنده است. اما به علت اصلاح و سازگاری، اکنون در پنج قاره دنیا منتشر شده.
اکثریت این باغ ها بین عرض های جغرافیایی ۳۳ تا ۵۵ درجه در نیمکره شمالی و در مقادیر دیر کمتر در نیمکره جنوبی گسترده است. در این مناطق سرمای زمستان در حدی است که برای شکستن دوره خواب زمستانی ارقام پرورش کافی است بدون این که شدت سرما به آن ها آسیب برساند.
سرمای بهاره نیز از دیگر عوامل اقلیمی است که در بعضی مناطق و در بعضی سال ها موجب از بین رفتن شکوفه های سیب در اثر سرمای دیر وقت می شود. البته ارقام مختلف سیب به علت دیر باز کردن شکوفه ها، کمتر از انواع هسته دار دیگر مثل زردآلو و هلو در معرض سرمای بهاره قرار می گیرند. میزان مقاومت جوانه های گل به درجات زیر صفر و طول مدت سرما در ارقام مختلف متفاوت است.

  گلابی | خواص گلابی | مواد معدنی و ویتامین های گلابی | فواید گلابی

روش های مختلفی برای جلوگیری از سرمای دیررس بهاره وجود دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

انتخاب ارقام دیر گل، ایجاد دود برای کاهش تشعشع، گرم کردن باغ توسط بخاری های باغی، استفاده از ماشین های مولد باد، ایجاد بادشکن در اطراف باغ، سفید کردن تنه درختان ، پاشیدن آب بر روی درختان، استفاده از ترکیبات شیمیایی مثل NAA که موجب تأخیر ۲-۱ هفته ای در زمان گل دهی می شود.


خصوصیات خاک منطقه

درخت سیب می تواند در هر خاکی که حاصلخیز و دست کم ۲-۱ متر ژرفا داشته باشد رشد کند ولی خاک های لمونی که دارای مواد آلی کافی باشند برای آن مناسب ترند. همچنین محل احداث باغ باید طوری باشد که سطح آب زیر زمینی زیاد بالا نباشد؛ زیرا از یک طرف سیب جلوگیری از گسترش و نفوذ ریشه درختان در زمین می شود و از طرف دیگر به دلیل رطوبت فوق العاده ذرات خاک مانع از رسیدن اکسیژن به ریشه درخت می شود. به طور کلی ریشه سیب در مقایسه با سایر انواع درختان میوه سردسیری به شرایط مرطوب و کمی هوای خاک مقاومت بیشتری نشان می دهد که البته درجه مقاومت در ارقام و گونه های مختلف با همدیگر فرق دارد و نباید به تصور مقاومت سیب به این شرایط از مساعد کردن خاک غافل شد.
از جمله روش های مناسب در شرایط خاک مرطوب، قرار دادن باغ سیب زیر پوشش همیشه سبز است. علف های کاشته شده زیر درختان نفوذ هوا را در خاک افزایش داده و رطوبت اضافی را مصرف می کنند.البته نباید از جذب ازت خاک توسط ریشه این گیاهان غافل بود و باید مقداری بر میزان هرف کودهای ازته در این سیستم افزوده شود.

  برای لاغری کینوا بخوریم یا برنج قهوه ای | لاغری با کینوا | لاغری

هرس اولیه

علاوه بر هرس ریشه برای تعادل بین اندام های هوایی و زمینی ، ساقه را بسته به منطقه کشت از نظر سردی یا معتدل بودن هوا، از ۸۰- ۶۰ سانتی متری قطع کرده، فرصتی برای رشد جوانه ها و شاخه های فرعی که اسکلت بعدی درخت را تشکیل می دهند تا فراهم می کنیم.


d8b3db8cd8a8 5c8a8039343bf - سیب | خواص سیب | مواد معدنی و ویتامین های سیب ترش | فواید سیب

انتخاب محل احداث باغ

از عوامل مؤثر بر اقتصادی بودن کشت و پرورش سیب، برتری داشتن ستاده ها بر نهاده می باشد. نهاده ها شامل: ارزش اقتصادی زمین  کیفیت فیزیکی و فیزیولوژیکی، فاصله تا محل مصرف و فاصله با ماده نیروی انسانی، هزینه تجهیزات و موارد مورد نیاز جهت کاشت، داشت و برداشت محصول، حمل و نقل ، میزان فساد پذیری محصول، ارزش نسبی محصول و بازار یابی می باشند.


آبیاری

عملیات پس از کاشت نهال
عملیاتی که لازم است بلافاصله پس از کاشت نهال صورت گیرد عبارتند از: آبیاری – قیم زدن، هرس اولیه بایستی درختان را بلافاصله پس از سفت کردن خاک در اطراف ریشه ها آبیاری کرد مگر این که زمین مرطوب باشد. پس از سفت کردن خاک، باقی مانده گودال را با خاک سست پر می کنیم. در سیستم های کشت معمولی از قیم استفاده می شود. اما در سیستم های داربستی و پهن از قیم های بلند چوبی یا آهن استفاده می شود.

  درمان ریزش موژه | علت و درمان خانگی ریزش مژه

موقعیت و محل مناسب باغ یعنی

ایجاد باغ میوه در کنار جنگل ها، رود خانه ها، برکرها و کنار سواحل که دارای هوای مرطوب و نقطه شبنم بالا هستند و نیز شیب های شمالی که در اوایل بهار دیرتر گرم شده و موجب تأخیر در بیدار شدن جوانه ها می شود.


🔵 آدرس کوتاه پست :

🌐


قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 2 =