آشنایی کامل با دیگوکسین

چه کسانی نباید از دیگوکسین استفاده کنند ؟

درحال ارسال
🔶 لطفا به این مطلب " امتیاز " دهید :
( امتیاز)
💬 نظرات : ( امتیاز)

دیگوکسین

دکتر لیمو : دیگوکسین در درمان بیماران مبتلا به نارسایی قلبی و برخی انواع آریتمی (نامنظمی ضربان قلب) استفاده می شود. دیگوکسین به همراه داروهای دیگر برای درمان نارسایی قلبی استفاده می‌شود.

همچنین این دارو برای درمان انواع خاصی از بیماری تپش قلب نامنظم (مانند فیبریلاسیون دهلیزی مزمن) مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر نارسایی قلبی درمان شود ممکن به توانایی قدم زدن و ورزش کردن کمک کرده و ممکن است باعث افزایش قدرت قلب شما شود.

درمان تپش قلب نامنظم نیز خطر لخته خونی را کاهش می‌دهد که همین موجب کاهش خطر حمله یا سکته قلبی می‌شود.

آشنایی کامل با پروپرانولول
بیشتر بخوانید

دیگوکسین باعث می‌شود که شربان قلب با شدت بیشتر و ریتم منظم‌تری بزند. این دارو، از گیاهی به نام (digitalis plant) یا گیاه انگشتانه، گرفته می‌شود. این دارو در هنگام سکته‌ی قلبی و یا نارسایی های قلبی استفاده می‌شود.

داروی دیگوکسین برای درمان فیبریلاسیون دهلیزی (atrial fibrillation) یا انقباض بی نظم رشته های عضلانی مربوط به دهلیز در قلب نیز استفاده می‌گردد. (فیبریلاسیون دهلیزی در واقع یک اختلال در ضربان و ریتم قلب است که در قسمت بالایی قلب که خون را به داخل قلب برمی‌گرداند، رخ می‌دهد).


موارد منع مصرف قرص دیگوکسین | این افراد استفاده نکنند !

این دارو در این موارد اصلا مصرف نشود :
بلوک کامل و متناوب قلب
بلوک درجه دوم دهلیزی بطنی
آریتمی فوق بطنی ناشی از سندرم w-p-w
کاردیومیوپاتی انسدادی هیپرتروفیک (مگر در موارد فیبریلاسیون دهلیزی همراه با نارسایی قلب که باید بااحتیاط مصرف شود)
دیگوکسین

مکانیسم اثر دیگوکسین

دیگوکسین نیروی انقباضی قلب را افزایش داده و هدایت الکتریکی آن را کاهش می دهد. تصور می شود افزایش سرعت و نیروی انقباضی عضله قلب ناشی از مهارت حرکت یون های سدیم و پتاسیم از غشاء سلولی عضله قلب باشد. درنتیجه جریان وروردی کلسیم و آزاد شدن یون های کلسیم آزاد در سلول های میوکارد افزایش یافته که به نوبه خود بر فعالیت انقباضی فیبرهای میوکارد افزوده می شود. این دارو سرعت هدایت قلبی را کاهش داده و دوره تحریک ناپذیری گره دهلیزی-بطنی را افزایش می دهد

آشنایی کامل با هالوپریدول
بیشتر بخوانید

کودکان و زنان باردار یا شیرده

مصرف دیگوکسین در کودکان باید تحت نظر پزشک صورت گیرد.

• در صورت بارداری، قصد باردار شدن و یا شیردهی به طفل خود حتما با پزشک خود در خصوص فواید و مضرات استفاده از این دارو صحبت کنید.


فارماکوکینتیک دیگوکسین

فراهمی زیستی قرص دیگوکسین 80-60 درصد، الگزیر و محلول تزریقی آن 85-70 درصد است. پیوند دیگوکسین به پوتئین کم می باشد(25-20 درصد). متابولیسم این دارو به میزان کم در کبد صورت می گیرد. نیمه عمر دارو 48-36 ساعت است که در صورت ابتلا به بی اداراری، 6-4 روز خواهد بود. اثر دارو از راه خوراکی پس از 2-5/0 ساعت و از راه تزریقی پس از 30-5 دقیقه شروع می شود. زمان لازم برای رسیدن به اوج اثر از راه تزریقی 4-1ساعت و از راه خوراکی 6-2 ساعت است. طول اثر دارو از راه تزریقی و خوراکی 6 روز است. دفع دیگوکسین کلیوی است.
دیگوکسین

تداخل دارویی با دیگوکسین

بسیاری از دارو ها ممکن است با دیگوکسین تداخل داشته باشند. مثلاً داروهای با نسخه و بدون نسخه، ویتامین ها و داروهای گیاهی.  در دوره‌ی مصرف داروی دیگوکسین، به پزشک در مورد هر دارویی که استفاده می‌کنید و یا قصد شروع یا قطع مصرف آن را دارید، اطلاع دهید.

آشنایی کامل با سفالکسین
بیشتر بخوانید

داروهای قلبی، ای تراکونازول، اریترومایسین، کلاریترومایسین، پروپافنون و ریتوناویر، آمیودارون، نیفدیپین، وراپامیل، کینیدین یا دیلتیازم، سوکسینیلکولین ، آمیودارون، دیلتیازم، کینیدین، وراپامیل، داروهای ادرارآور، آمفوتریسین بی، استروئیدها و بعضی آنتی بیوتیک ها، ضد اسیدهای حاوی منیزیم و آلومینیم، مسالامین، سولفاسالازین، کلستیرامین، متوکلوپرامید، آنتی کولینرژیک ها

بعضی از محصولات موادی در خود دارند که می‌تواند نارسایی قلبی را بدتر کند. محصولات مورد استفاده خود را (مخصوصا محصولات ضد سرفه، قرص‌های رژیم و یا مُسکن‌هایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن) با پزشک یا دکتر داروخانه در میان بگذارید.


عوارض جانبی ناشی از مصرف دیگوکسین چیست؟

برخی از بیماران در اثر مصرف دیگوکسین دچار برخی عوارض جانبی می شوند مانند تهوع ، استفراغ ، اسهال ، درد معده ، کاهش اشتها به غذا ، خستگی غیر معمول ، کاهش ضربان قلب ، نامنظمی ضربان قلب ، گیجی غش ، تغییر در بینایی ، دیدن هاله نورانی اطراف اجسام ،عصبانیت و افسردگی
توجه داشته باشید برخی از این عوارض جانبی می توانند به صورت هشدار باشند و درصورت مصرف تصادفی بیش از حد این دارو حتما به آنها توجه داشته ودر صورت بروز سریعا با پزشک تماس بگیرید مانند :

کاهش یا افزایش سرعت ضربان قلب

– تاری دید
– گیجی و حالت توهم
– مدفوع خونی یا سیاه

ملاحظات غذايي دیگوکسین

می توانید دیگوکسین را با غذا یا معده خالی میل کنید. احتمالا پزشک از شما خواهد خواست که سدیم (نمک) کمتر و نیز مکمل های پتاسیم استفاده کنید. مصرف غذاهای پرفیبر (مثل سبزیجات و میوه جات) همراه با دیگوکسین، ممکن است موجب کاهش جذب این دارو شود.

داروهای ضد حساسیت و آلرژی
بیشتر بخوانید

علائم اوردوز دیگوکسین

اگر علائم اوردوز این دارو مانند از هوش رفتن و مشکلات تنفسی را مشاهده کردید سریعا با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

آزمایشات پزشکی مانند آزمایش بررسی میزان دیگوکسین در خون، آزمایش‌های بررسی میزان مواد معدنی خون، آزمایش‌ّای عملکرد کلیه و الکتروکاردیوگرام باید در زمان مصرف این دارو انجام شوند. در این زمینه با پزشک مشورت کنید.

اگر یکی از نوبت‌های مصرف دارو دیگوکسین را فراموش کرده‌اید، در اولین فرصت آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی به‌یاد آوردید که دارو را مصرف نکرده‌اید، نیازی به مصرف دو برابر داروی دیگوکسین نیست و کافی‌ست فقط دوز مقرر را مصرف کنید.

آشنایی کامل با فاموتیدین‌
بیشتر بخوانید

فشار خون و ضربان قلبتان را به صورت منظم بررسی کنید و آموزش‌های لازم برای بررسی فشارخون و ضربان قلبتان در خانه را فرا بگیرید و نتایج آن را با پزشکتان در میان بگذارید.

دیگوکسین


از چه مواردی در حین مصرف دیگوکسین باید اجتناب کرد؟

در زمان انجام تمرینات جسمانی و ورزش کردن و یا هنگام قرار گیری در هوای بسیار گرم، مایعات به میزان کافی بنوشید و مواظب باشید تا دچار کم آبی و گرمازدگی نشوید.

زیرا در صورتی که دچار از دست دادن آب بدن به صورت زیاد شوید، علائم مصرف بیش از حد دیگوکسین ممکن است رخ دهد.

آشنایی کامل با آموکسی سیلین
بیشتر بخوانید

مصرف دیگوکسین در دوران بارداری و شیردهی

هنوز مشخص نشده که آیا مصرف داروی مورد نظر در دوران بارداری، به جنین آسیب می‌زند یا خیر؛ در صورتی که باردار هستید و یا قصد باردار شدن را دارید، به دکتر خود اطلاع دهید.

دیگوکسین می‌تواند در شیر مادر نفوذ پیدا کرده و باعث آسیب به نوزاد شود. اگر در دوران شیردهی قرار دارید، به دکتر خود اطلاع دهید.


نکاتی که در ارتباط با مصرف دیگوکسین باید بدانید

مصرف غذاهای پرفیبر (مثل سبزیجات و میوه جات) همراه با دیگوکسین، ممکن است موجب کاهش جذب این دارو شود.

در صورت فراموش کردن یک دوز دیگوکسین، اگر تا 12 ساعت پس از موعد مصرف، آن را به خاطر آوردید، دوز فراموش شده را میل کنید. در غیر این صورت، نوبت فراموش شده را رها کرده، طبق برنامه منظم خود عمل کنید. هرگز مقدار دارو را دو برابر نکنید.

آشنایی کامل با قرص سی لاکس
بیشتر بخوانید

هرگز حتی در صورت احساس بهبودی مصرف دارو را قطع نکنید.

در صورتی که داروهای درمان سوء هاضمه و نیز غذاها یا مکمل های حاوی فیبر استفاده می کنید، آن ها را حداقل 2 ساعت قبل یا بعد از دیگوکسین مصرف کنید.

دیگوکسین را دقیقا مطابق با دستور پزشک خود مصرف و از تغییر دوز آن جدا پرهیز نمایید.


نحوه‌ عملکرد داروی دیگوکسین

دیگوکسین به دسته گلیکوزید قلبی تعلق دارد و از طریق تاثیرگذاری بر روی برخی مواد معدنی (سدیم و پتاسیم) داخل سلول‌های قلب عمل می‌کند. این تاثیر باعث می‌شود فشار بر روی قلب کاهش یابد و به حفظ ضربان طبیعی، طولانی و قوی کمک می‌کنند.

آشنایی کامل با ژلوفن
بیشتر بخوانید

دیگوکسین


چگونگی مصرف دیگوکسین

اگر به هر دلیل دارو را برای دو یا چند نوبت متوالی مصرف نکرده اید پیش از آغاز مجدد دارو با پزشکان مشورت کنید.

دیگوکسین معمولاً روزی یک بار تجویز می شود. مهم است که دارو هر روز در ساعت یکسانی مصرف شود.
اگر یک نوبت را فراموش کردید، اگر ظرف 4 ساعت به یاد آورید مصرفش کنید. در غیراینصورت نوبت فراموش شده را رها کرده به برنامه دارویی معمولتان باز گردید. مقدار دارو را دو برابر نکنید.
هر روز پیش از مصرف دیگوکسین ، نبضتان را به یک دقیقه بشمارید.
اگر این کار را بلد نیستید از یک پزشک یا پرستار بخواهید آن را برای شما بیاموزد. اگر نبضتان 60 دقیقه یا کمتر بود، پیش از مصرف داروی آن روز، با پزشکتان مشورت کنید، اگر دیگوکسین مایع مصرف می کنید فقط از قطره چکان مخصوصی که در جعبه دارو موجود است برای اندازه گیری مقدار موردنظر استفاده کنید. از دستورات پزشکتان به دقت پیروی کنید.

معمولاً بهتر است که صبح ها ناشتا خورده شود تا کمتر فراموش شود. البته اگر عادت دارید برای صبحانه غلات برشته بخورید، مراقب باشید دیگوکسین را حداقل یک ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از صبحانه مصرف کنید. (سبوس موجود در این غلات به دیگوکسین متصل شده از جذب آن جلوگیری می کند).

داروهای رقیق کننده خون
بیشتر بخوانید

نگهداری داروی دیگوکسین 

دیگوکسین را در بسته مخصوص آن، کاملا پوشیده و دور از دسترس اطفال نگهدارید. دارو باید در دمای اتاق، دور از نور مستقیم، حرارت زیاد و رطوبت نگهداری شود. با گذشتن از تاریخ اعتبار یا نیاز به دارو، آن را دور بریزید.
درحال ارسال
🔶 لطفا به این مطلب " امتیاز " دهید :
( امتیاز)
💬 نظرات : ( امتیاز)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + چهارده =

درحال ارسال

دکمه بازگشت به بالا
error:
بستن