آشنایی کامل با ديکلوفناک

چه کسانی نباید از ديکلوفناک استفاده کنند ؟

درحال ارسال
🔶 لطفا به این مطلب " امتیاز " دهید :
( امتیاز)
💬 نظرات : ( امتیاز)

معرفی ديکلوفناک سديم

ديکلوفناک Diclofenac یا دیکلوفناک سدیم یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی NSAID است. ولتارن Voltaren رایج ترین برند تجاری دیکلوفناک است. این دارو تولید موادی که در بدن موجب التهاب میشوند را مهار میکند.

دکتر لیمو : دارو دیکلوفناک باعث تخفیف و تسکین سردردهای سبک، دردهای دوران قاعدگی زنان و استفاده  طولانی مدت از آن، بواسطه دردهای پس از عمل جراحی، به کار می رود. ضمنا استفاده منظم  دارو دیکلوفناک است که درد مفاصل و خشکی مفاصل، مؤثر باشد. این دارو می تواند بین درد مفاصل و خشکی مفاصل بسار کارساز باشد. دارو دیکلوفناک به شکل های قرص، قرص های SR، قرص های جوشان کپسول، کپسول تزریقی، شیاف، ژل به مصرف کنندگان ارائه می شود. بهترین غذا زمان مصرف دارو ۱ تا ۳ بار در روز همراه غذا است و  اندازه دوز مجاز مصرفی دارو  ۷۵ تا ۱۵۰ میلی گرم در روز می باشد.

آشنایی کامل با امپرازول
بیشتر بخوانید

نام فارسى ديکلوفناک سديم

نام انگليسى DICLOFENAC SODIUM

نام تجارى دارو Voltaren

گروه دارويى ضدالتهاب غيراستروئيدى

گروه شيميايى دارو اسيد فنيل‌استيك


 اشکال دارویی دیکلوفناک

دیکلوفناک بصورت قرص های ۲۵ و ۵۰ و ۱۰۰ میلیگرمی و شیاف ۵۰ و ۱۰۰ میلیگرمی و آمپول ۷۵ میلیگرمی و ژل موضعی یک درصد و قطره چشمی یک دهم درصد در دسترس است. این دارو را میتوان بصورت ۳-۲ بار در روز مصرف کرد. حداکثر دوز مصرفی دیکلوفناک ۱۵۰ میلیگرم در روز است.


موارد منع مصرف دیکلوفناک

حساسيت مفرط به آسپرين ، يد، ساير داروهاى ضدالتهابى غيراستروئيدي، آسم، كهير، آنژيوادم، برونكواسپاسم، رينيت شديد، شوك.


دیکلوفناک 

مکانیزم اثر دیکلوفناک 

مکانیسم اثر دیکلوفناک مهار آنزیم سیکلواکسیژناز Cyclo-oxygenase است. این آنزیم مسئول تولید موادی به نام پروستاگلاندین Prostaglandin است.

آشنایی کامل با فاموتیدین‌
بیشتر بخوانید

پروستاگلاندین ها موجب بروز التهاب و درد میشوند. با مهار آنزیم سیکلواکسیژناز تولید پروستاگلاندین کم شده و در نتیجه درد و تورم کاهش میابد.

دیکلوفناک پتاسیم هم وجود دارد و تفاوت آن با دیکلوفناک سدیم در اینست که زودتر جذب بدن شده و زودتر درد را از بین میبرد.


فارماکوکينتيک دیکلوفناک 

جذب گوارشي: ۶۰ـ۵۰ درصد به گردش خون وارد مي‌شود. اوج اثر: ۳ـ۲ ساعت. انتشار: گسترده و نيز به مايع سينويال. متابوليسم: کبدى دفع: کليوى و گوارشى (نيمه عمر ۲ـ۲/۱ ساعت).


ميزان مصرف استئوآرتريت

بالغين: خوراكى 100 تا 150mg/day در دوزهاى منقسم داده مي‌شود.

آرتريت روماتوئيد

بالغين: خوراكى 150 تا 200mg/day در دوزهاى منقسم داده مي‌شود.

آشنایی با سولبوم ( Solbom )
بیشتر بخوانید

اسپونديليت آنكيلوزان

بالغين: خوراكى 100 تا 125mg/day كه 25mg از دارو چهار بار در روز و يا 25mg درصورت نياز به‌هنگام خواب داده مي‌شود.


افزایش میزان مشکلات دستگاه گوارش و قلب و عروق

محققان دریافتند که شروع مصرف دیکلوفناک در طول دوره یک ماهه در مقایسه با شروع پاراستامول یا سایر داروهای ضد التهابی سنتی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن با افزایش میزان عوارض قلبی و عروقی مانند نارسایی قلبی، حمله قلبی، ضربان قلب نامنظم و سکته مغزی همراه بود.

اشمیت و همکارانش دریافتند که شروع مصرف دیکلوفناک به افزایش شدید نرخ مرگ و میر در مقایسه با داروهای استروئیدی منجر می‌شود.

آشنایی کامل با پروپرانولول
بیشتر بخوانید

اشمیت و همکارانش در مطالعه خود، که در تاریخ 4 سپتامبر منتشر شده است، آورده‌اند: اکنون زمان اعلام و اطلاع از بروز خطرات بالقوه مصرف دیکلوفناک فرا رسیده و مصرف آن باید کاهش  یابد. در نتیجه، اطلاعات ما حاکی از آن است که شروع مصرف دیکلوفناک سلامت قلب و عروق را به خطر می‌اندازد.

یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که داروی دیکلوفناک نباید به عنوان داروی بدون نسخه در دسترس قرار گیرد. محققان همچنین گفتند که این دارو باید با یک هشدار مناسب بر روی بسته قرص به منظور اطلاع رسانی به مصرف کنندگان مبنی بر عوارض بالقوه آن عرضه شود.

آشنایی کامل با قرص ضد بارداری ال دی و اچ دی
بیشتر بخوانید

محققان می‌گویند، با وجود عوارض جانبی بالقوه، درمان با NSAIDها ممکن است برای بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به درد و التهاب مفید باشد. با این وجود، خطرات گوارشی و قلبی عروقی آن، شروع درمان با دیکلوفناک را قبل از مصرف دیگر داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی سنتی توجیه نمی‌کند.

افرادی که از دیکلوفناک استفاده می‌کردند همچنین خطر بیشتری برای ابتلا به خونریزی گوارشی نسبت به افرادی که ایبوپروفن یا پاراستامول مصرف می‌کردند و کسانی که از NSAIDها استفاده نمی‌کردند، داشتند.

اشمیت می‌گوید که مطالعه آنها مشاهداتی است که لزوما اثبات یک رابطه علی نیست. با این حال خاطرنشان کردند که مطالعه آنها در مقایسه با تجزیه و تحلیل‌های قبلی بزرگتر است.

آشنایی کامل با دیگوکسین
بیشتر بخوانید

دیکلوفناک

چه کسانی نباید دیکلوفناک استفاده کنند ؟

بعضی افراد با بعضی بیماری ها نمیتوانند داروهای خاصی را مصرف کنند و یا در صورت نیاز به مصرف آن داروها باید نکات خاصی را رعایت کنند. به همین خاطر قبل از مصرف دیکلوفناک اگر مشکلات زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید

 • بیماری لوپوس سیستمیک
 • بیماری های کلیه و کبد
 • مشکلات انعقاد خون
 • زخم معده یا دوازدهه
 • سابقه حساسیت به داروهای ضد التهاب
 • بارداری یا شیردهی
 • سن بالای ۶۵ سال
 • مشکلات قلب و عروقی یا فشار خون
 • بیماری التهابی روده مانند کولیت اولسرو یا بیماری کرون
 • سه ماهه اول و سوم بارداری
 • وجود پورفیری Porphyria که نوعی بیماری خونی نادر است
 • آسم یا هر آلرژی دیگر
داروهای ضد حساسیت و آلرژی
بیشتر بخوانید

پيگيرى آزمايشگاهي

شمارش سلول‌هاى خونى در زمان درمان و کاهش پلاکت‌ها را بررسى کنيد و در صورت کاهش تعداد اين سلول‌ها، لازم است مصرف دارو را متوقف نموده و پس از بهتر شدن وضعيت خوني، مجدداً مصرف دارو را از سر بگيريد.

احتياطات در مصرف دارو دیکلوفناک

حاملگى (در گروه B قرار دارد)، سه ماهه اول و دوم حاملگي، شيردهي، بچه‌ها، اختلالات خونريزي‌دهنده، اختلالات گوارشي، اختلالات قلبي، حساسيت مفرط به ساير داروهاى ضدالتهابى با احتياط مصرف شود.


عوارض جانبی مصرف دارو دیکلوفناک

از عوارض معمول مصرف دارو دیکلوفناک می توان به دردهای شکم و معده، تورم پاها و زانوها، اشاره نمود. در صورت بروز این عوارض، باید با پزشک مشورت شود.

آشنایی کامل با دي سيكلومين
بیشتر بخوانید

نکات احتیاطی مهم در مصرف دارو :

اگر به امراض و بیماری های زیر مبتلا هستید، حتما قبل از مصرف این دارو پزشک معالج خود را در جریان بگذارید:

اگر داروهای دیگری را مصرف می کنید.

اگر از سوء هاضمه، رنج می برید.

اگر قبلا زخم گلو یا هر نوع زخم گوارشی داشته اید.

اگر مبتلا به سنگ مثانه می باشید.

اگر دچار خونریزی هستید.

اگر نسبت به آسپرین حساسیت دارید.  اگر مشکلات قلبی دارید و یا فشار خونتان بالاست.

اگر به دردهای مزمن کلیوی یا کبدی دچار می باشید.

مصرف در افراد بالای ۶۰ سال استفاده طولانی مدت از این دارو، ممکن است موجب زخم های گوارشی و زخم معده گردد.

آشنایی کامل با آموکسی سیلین
بیشتر بخوانید

مصرف دارو برای زنان شیرده چون دارو در شیر مادر ترشح می شود و ممکن است روی بچه تأثیر بگذارد، لذا بهتر است با پزشک مشورت شود.

مصرف دارو برای بچه ها و اطفال با کاهش دوز مصرفی دارو، ضروری می باشد. مصرف دارو برای افراد بالای ۶۰ سال بعلت احتمال خطر عوارض شدید، کاهش دوز مصرفی دارو برای این گروه سنی، ضرورت دارد.

مصرف دارو برای زنان حامله معمولا در طی سه ماه آخر حاملگی مجاز نمی باشد، زیرا دارو ممکن است موجب تاثیر منفی بر روی قلب نوزاد شود.


دیکلوفناک

چگونه دیکلوفناک را مصرف کنیم

 در مصرف دیکلوفناک به موارد زیر توجه کنیم

 • قبل از شروع به مصرف دیکلوفناک کاغذی که از طرف سازنده در جعبه آن گذاشته شده مطالعه کنید. این نوشته اطلاعاتی را راجع به دارو و عوارض احتمالی آن در اختیار شما قرار میدهد
 • دیکلوفناک را هر روز فقط در ساعت مشخصی مصرف کنید. به این صورت احتمال اینکه یک وعده را فراموش کنید کمتر میشود
 • اگر مصرف یک وعده دیکلوفناک را فراموش کردید آن را در اولین زمانی که به یاد آوردید مصرف کنید ولی اگر زمان به یاد آوری همان زمان مصرف وعده بعدی باشد مصرف را دو برابر نکرده و فقط وعده جدید را مصرف کنید
 • هر قرص دیکلوفناک را با یک لیوان پر آب مصرف کرده و تا حداقل ده دقیقه بعد از مصرف آن دراز نکشید
آشنایی کامل با قرص ضد بارداری ال دی و اچ دی
بیشتر بخوانید

 

 • اگر با مصرف دیکلوفناک معده شما ناراحت میشود آن را بعد از غذا یا با شیر یا آنتی اسید مصرف کنید

 

 • اگر دیکلوفناک را برای کنترل علائم آرتریت یا التهاب مفصل مصرف میکنید توجه داشته باشد که تاثیر آن بعد از مصرف مداوم دارو به مدت دو هفته به حداکثر میرسد. در صورتی که دیکلوفناک را فقط در صورت بروز درد مصرف میکنید قبل از اینکه شدت درد به حداکثر خود برسد آن را مصرف کنید. مصرف دارو وقتی شدت درد زیاد شده است تاثیر زیادی نخواهد داشت
 • پزشک معالج شما مقدار مصرفی دارو را در حداقل و زمان مصرف آن را هم کوتاه ترین مدت در نظر میگیرد تا عوارض آن به حداقل برسد. سر خود مقدار مصرفی یا زمان مصرف دارو را بیشتر نکنید
آشنایی کامل با پروپرانولول
بیشتر بخوانید

نکته مهم در مصرف دیکلوفناک ؟

 • دیکلوفناک را به مدت طولانی مصرف نکنید. در صورت نیاز به مصرف طولانی مدت این دارو پزشک معمولا داروهای دیگری را همراه با دیکلوفناک به شما میدهد تا دستگاه گوارش شما را در مقابل عوارض احتمالی مصرف دارو محافظت کند

 

 • دیکلوفناک را دقیقا همانطور که پزشک تجویز کرده مصرف کنید و برای کسب تاثیر بیشتر مقدار مصرفی را افزایش ندهید

 

 • مصرف دیکلوفناک در زمان بارداری میتواند موجب بروز بیماری های قلبی عروقی در جنین شود. پس این دارو نباید در زمان بارداری بخصوص در سه ماهه اول و سوم مصرف گردد.

 

 • اگر آسم دارید ممکن است با مصرف دیکلوفناک مشکلات تنفسی یا خس خس سینه شما بیشتر شود. در صورت بروز این مشکل مصرف دارو را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید.
داروهای ضد حساسیت و آلرژی
بیشتر بخوانید

 

 • اگر دیکلوفناک مصرف میکنید و باید از داروی دیگری هم استفاده کنید از پزشک خود و داروساز بپرسید که داروی جدید با دیکلوفناک تداخل اثر نداشته باشد

 

درحال ارسال
🔶 لطفا به این مطلب " امتیاز " دهید :
( امتیاز)
💬 نظرات : ( امتیاز)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − چهارده =

درحال ارسال

دکمه بازگشت به بالا
error:
بستن