تیوریدازین چیست ؟ | خواص تیوریدازین | عوارض تیوریدازین

d8a7d8b7d984d8a7d8b9d8a7d8aa daa9d8a7d985d984 d8afd8a7d8b1d988db8cdb8c d8aadb8cd988d8b1db8cd8afd8a7d8b2db8cd986 5c862af9d52fa - تیوریدازین چیست ؟ | خواص تیوریدازین | عوارض تیوریدازین

معرفی تیوریدازین و موارد مصرف آن

دکتر لیمو : تیوریدازین چیست ؟ | خواص تیوریدازین | عوارض تیوریدازین : مقدمه : تیوریدازین (Thioridazine) در موارد اسکیزوفرنی و سایر حالات جنون،مانیا، برای درمان کوتاه مدت و کمکی تحریک‌پذیری روانی – حرکتی، اضطراب شدید و تحریک پذیری و بی‌قراری در سالمندان، مشکلات شدید رفتاری و ذهنی کودکان تجویز می‌شود.


فارماکوکینتیک تیوریدازین

جذب: سرعت و میزان جذب به روش مصرف بستگی دارد. جذب قرصها متفاوت و متغیر است. اثر دارو ۱ـ۰٫۵ ساعت بعد از مصرف شروع می‌ شود.
پخش: به طور گسترده در بدن، از جمله شیر، انتشار می‌ یابد. حداکثر اثر دارو طی ۴ـ۲ ساعت بروز می‌ کند. غلظت سرمی پایدار دارو طی ۷ـ۴ روز حاصل می‌ شود. حدود ۹۹ـ۹۱ درصد دارو به پروتئین پیوند می‌ یابد.
متابولیسم: به میزان زیادی در کبد متابولیزه می‌ شود و متابولیت فعالیت مزوریدازین را می‌ سازد.
دفع: بیشترین مقدار دارو به صورت متابولیت از طریق ادرار دفع می‌ شود. مقداری از دارو از طریق مجاری صفراوی در مدفوع دفع می‌ شود.

  شیاف استامینوفن | موارد مصرف | نحوه مصرف شیاف استامینوفن

فارماکودینامیک تیوریدازین

تیوریدازین از راه خوراکی جذب ناقصی دارد و تحت تأثیر متابولیسم عبور اول کبدی قرار می‌گیرد. در کبد متابولیزه و به متابولیت‌های فعال تبدیل می شود. دفع این دارو عمدتا کلیوی است. پیوند این دارو به پروتئین‌های پلاسما بسیار زیاد است.


مکانیسم اثر تیوریدازین

آنتاگونیست پس سیناپسی گیرنده های D2 دوپامینرژیک مزولیمبیک در مغز، که موجب کاهش آزادسازی هورمون های هیپوتالاموس و هیپوفیز می گردد.


موارد مصرف تیوریدازین

 • اختلالات چشایی
 • اضطراب و آژیتاسیون و بی‌قرار شدید در سالمندان
 • بیماری کره
 • اختلالات سایکوتیک‌، اختلال شدید رفتاری‌ کودکان
 • درمان کوتاه مدت آژیتاسیون و رفتار تهاجمی

مسمومیت با تیوریدازین و درمان آن

درمان: بر حسب نشانه و حمایتی بوده و عبارت است از حفظ علائم حیاتی، باز نگهداشتن راه تنفسی ، تثبیت درجه حرارت بدن ، و تعادل الکترولیتها و مایعات.

تظاهرات بالینی: تضعیف CNS که با خواب آلودگی عمیق و احتمالاً اغما، کمی یا زیادی فشار خون، نشانه‌های اکستراپیرامیدال، حرکات عضلانی غیر طبیعی و غیر ادراری، آشفتگی، حملات تشنجی، آریتمی، تغییرات EKG، کاهش یا افزایش حرارت بدن، اختلال عملکرد سیستم اعصاب خودکار.

  بلادونا پی بی | خواص بلادونا پی بی | عوارض بلادونا پی بی

از واداشتن بیمار به استفراغ باید خودداری کرد؛ دارو رفلکس سرفه را مهار می‌ کند و ممکن است آسپیراسیون اتفاق افتد. معده را شستشو داده و بعد از آن ذغال فعال و مسهل های نمکی تجویز می‌ کنند؛ دیالیز مؤثر نیست. درجه حرارت بدن بر حسب نیاز تنظیم شود. کمی فشار خون با تزریق وریدی مایعات درمان می‌ شود. از تجویز اپی نفرین باید خودداری کرد. حملات تشنجی با باریبتوراتها یا دیازپام تزریقی، آریتمی با فنی توئین تزریقی (mg/kg 1 با سرعتی که بر حسب فشار خون تنظیم می‌ شود) درمان می‌ گردد. واکنشهای اکستراپیرامیدال با باریبتوراتها، بنزتروپین (mg 2-1) یا دیفن هیدرامین تزریقی (mg 50-10 در دقیقه) درمان می‌ شود.


ملاحظات اختصاصی تیوریدازین

علاوه بر ملاحظات مربوط به تمامی فنوتیازینها، رعایت موارد زیر نیز توصیه می‌ شود:

۱ـ جویدن آدامس، آب نبات یا یخ ممکن است خشکی دهان را برطرف سازد.

۲ـ بیمار باید از نظر بروز حرکات غیر طبیعی بدن به طور مرتب (حداقل یک بار هر شش ماه) بررسی شود.

  سیپروهپتادین | موارد مصرف قرص | عوارض قرص سیپروهپتادین

۳ـ تیوریدازین با میزان بروز زیاد تسکین، اثرات ضد کولینرژیک، کمی فشار خون در حالت، ایستاده، و واکنشهای حساسیت به نور همراه است.

۴ـ این دارو رنگ ادرار را به صورتی تا قهوه‌ای تغییر می‌ دهد.

۵ـ مقادیر بیش از mg/day 300 معمولاً برای بزرگسالان مبتلا به پسیکوز شدید تجویز می‌ شود.


مصرف تیوریدازین در دوران بارداری و شیردهی

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

مصرف در شیردهی: تیوریدازین ممکن است در شیر ترشح شود با احتیاط مصرف شود


تداخلات دارویی تیوریدازین

مصرف همزمان با داروهای مقلد سمپایتک، از جمله اپی نفرین، فنیل افرین، فنیل پروپانول آمین و افدرین و کاهنده اشتها ممکن است اثرات محرک بالابرنده فشار خون این داروها را کاهش دهد. تیوریدازین ممکن است اثرات اپی نفرین را معکوس کند. این دارو ممکن است پاسخ فشار خون به داروهای کاهنده فشار خون را که از طریق مرکزی عمل می‌ کنند (مانند گوانتیدین، کلونیدین، متیل دوپا و رزرپین) مهار کند.

  آشنایی با داروی ضد صرع (توپیرامات) | اطلاعات کامل داروی ضد صرع (توپیرامات)

اثرات اضافی بعد از مصرف همزمان تیوریدازین با داروهای زیر بروز می‌ کند:

داروهای مضعف CNS، از جمله الکل، ضد دردها، بارییتوراتها، مخدرها، آرام بخشها، داروهای بیهوش کننده (عمومی، نخاعی، یا اپیداورال) و سولفات منیزیم تزریقی (تسکین بخش از حد، تضیعف تنفسی، و کمی فشار خون)، داروهای ضد آریتمی، از جمله کینیدین، دیسوپیرامید و پروکائین آمید (میزان بروز آریتمی قلبی و نقص هدایتی افزایش می‌ یابد)، آتروپین و سایر داروهای ضد کولینرژیک، از جمله ضد افسردگی ها، مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAO)، فنوتیازینها، آنتی هیستامین ها، پتدین و داروهای ضد پارکینسون (تسکین بیش از حد، انسداد فلجی روده، تغییرات بینایی و یبوست شدید)، نیتراتها (کمی فشار خون). مصرف همزمان لوودوپا باعث کاهش اثر و افزایش سمیت تیوریدازین می‌ شود.

 • فنوتیازین‌ها می‌توانند سمیت یوهمبین را افزایش دهند.
 • قرار گرفتن در معرض نور باعث ایجاد حساسیت به نور می‌ گردد.
 • مصرف همزمان این دارو با پروپیل تیواوراسیل خطر آگرانولوسیتوز را افزایش می‌ دهد.
 • کافئین و کشیدن سیگار می‌ تواند باعث افزایش متابولیسم دارو شود.
 • تیوریدازین ممکن است اثر درمانی بروموکریپتین بر روی ترشح پرولاکتین را خنثی کند.
 • این دارو ممکن است اثرات تنگ کننده عروق دوپامین (یا مصرف مقادیر زیاد ) را کاهش داده و اثر بخشی لوودوپا را کاهش و مسمومیت با آن را (از طریق مهار دوپامین) افزایش دهد.
 • تیوریدازین ممکن است متابولیسم فنی توئین را مهار کند و سمیت آن را افزایش دهد.
 • به دنبال مصرف همزمان این دارو با فنوباربیتال (به دلیل افزایش دفع کلیوی)، ضد اسیدهای حاوی آلومینیم و منیزیم (به دلیل کاهش جذب)، کافئین یا استعمال شدید دخانیات (به علت افزایش متابولیسم) ممکن است تغییرات فارماکوکینتیک و به دنبال آن کاهش پاسخ درمانی به تیوریدازین بروز کند.
 • داروهای مهار کننده گیرنده بتا ممکن است متابولیسم را مهار کنند و غلظت پلاسمایی و سمیت آن را افزایش دهند.
 • مصرف همزمان با لیتیم ممکن است به مسمومیت شدید نورولوژیک همراه با سندرم شبه آنسفالیت و کاهش پاسخ درمانی به تیوریدازین منجر شود.
  پماد کلوبتازول | فواید و مقدار مصرف پماد کلوبتازول (Clobetasol) برای پوست

اثر تیوریدازین بر آزمایشهای تشخیصی

تیوریدازین موجب حصول نتایج مثبت کاذب در آزمون تعیین مقدار پورفیرینها، اوروبیلینوژن، آمیلاز، و ۵ـ هیدروکسی ایندول استیک اسید (۵-HIAA) ادرار می‌ شود، زیرا متابولیتهای این دارو سبب تیره شدن رنگ ادرار می‌ شوند. همچنین، این داور موجب حصول نتایج مثبت کاذب در آزمونهای ادراری تعیین بارداری با استفاده از گونادوتروپین جفت انسانی ( HCG) به عنوان معرف می‌ شود.

تیوریدازین نتایج آزمون مربوط به آنزیمهای کبدی را افزایش می‌ دهد و می‌ تواند باعث کاهش گرانولوسیتها و WBC شود.


نکات قابل توصیه به بیمار هنگام مصرف تیوریدازین

۱ـ مصرف در کودکان: مصرف تیوریدازین در کودکان کوچکتر از دو سال توصیه نمی‌ شود. مقدار مصرف در کودکان بزرگتر از دو سال mg/kg/day 1 در مقادیر منقسم است.

۲ـ از قرار گرفتن مستقیم در معرض نور خورشید خودداری کرده و از داروهای محافظت کننده پوست استفاده کنید تا از بروز حساسیت به نور جلوگیری شود.

۳ـ از مصرف فرآورده‌های حاوی الکل و یا هرگونه دارویی که ممکن است موجب تسکین بیش از حد شود، خودداری نمایید.

  قرص مگویت | خواص قرص مگویت | موارد مصرف قرص مگویت

۴ـ دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

۵ـ مصرف در سالمندان: بیماران سالخورده به مقادیر کمتر، و تنظیم مقدار مصرف احتیاج دارند. احتمال دارند. احتمال بروز عوارض جانبی، بخصوص دیسکینزی دیررس و سایر اثرات اکستراپیرامیدال در بیماران سالخورده بیشتر است.

۶ـ از قطع ناگهانی مصرف دارو خودداری کنید. بیشترین عوارض جانبی ممکن است با کاهش مقدار مصرف برطرف شوند. با این وجود، در صورت اشکال در دفع ادرار، گلودرد، سرگیجه یا غش یا هرگونه تغییرات بینایی، فوراَ به پزشک مراجعه کنید.

۷ـ تا تثبیت اثر دارو، از انجام فعالیتهای مخاطره آمیزی که احتیاج به هوشیاری دارند، خودداری کنید. تسکین بیش از حد معمولاً بعد از چند هفته برطرف می‌ شود.

۸ـ از قرارگرفتن در درجه حرارتهای بسیار پایین یا بالا خودداری کنید. این دارو ممکن است موجب تغییراتی در تنظیم درجه حرارت بدن شود.

۹ـ دارو را طبق دستور پزشک مصرف کنید و در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، از دو برابر کردن مقدار مصرف بعدی خودداری نمایید.

  گالانتامین | خواص داروی گالانتامین | عوارض گالانتامین

۱۰- احتمال بروز بسیاری از تداخلهای دارویی وجود دارد. قبل از هرگونه خودداری با پزشک مشورت کنید.

۱۱- بروز هرگونه حرکات غیرطبیعی بدن، واکنشهای دیستونیک و دیسکینزی دیررس را به پزشک اطلاع دهید.


مقدار مصرف تیوریدازین

شیزوفرنی در بیمارانی که سایر آنتی‌سایکوتیک ها را تحمل نمی‌ نمایند.

کودکان ۱۲ـ۲ سال: جهت کودکان بستری و مبتلا به اختلالات سایکوتیک شدید میزان mg/kg/day 0.5 در دوزهای منقسم داده شود. میزان دارو به تدریج تا رسیدن به پاسخ مناسب افزایش یابد. بیش از mg/kg/day 3 استفاده نشود.

بزرگسالان: ابتدا، مقدار ۱۰۰ـ۵۰ میلی گرم سه بار در روز مصرف می‌ شود و به تدریج تا mg/day 800 در مقادیر منقسم (۴ـ۲ بار در روز ) برحسب نیاز افزایش می‌ یابد. مقدار مصرف دارو متغیر است.


🔵 آدرس کوتاه پست :

🌐


قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 1 =