آیزن پلاس (قرص آهن) و عوارض این دارو

d8a2db8cd8b2d986 d9bed984d8a7d8b3 d982d8b1d8b5 d8a2d987d986 d988 d8b9d988d8a7d8b1d8b6 d8a7db8cd986 d8afd8a7d8b1d988 5c8c1cf36ca91 - آیزن پلاس (قرص آهن) و عوارض این دارو

قرص آهن و عوارض زیاد آن برای بدن

عوارض قرص آهن در یک جمله رساندن اسیب به کبد و معده است. برای درمان کم خونی بهتر است به سراغ خوراکی های رفع کم خونی برویم تا راههای شیمیایی و پرعارضه.یک متخصص طب سنتی با بیان اینکه آب آهن تاب در رفع کم خونی موثر است, گفت:مصرف بیش از حد قرص های شیمیایی آهن به کبد و معده آسیب وارد می کند, استفاده زیاد از قرص آهن ممکن است, لکه هایی در صورت ایجاد کند.

استفاده از سبوس برنج یا سبوس گندم در غذا به رفع کم خونی کمک می کند.اما استفاده از سبوس برنج یا سبوس گندم در غذا به رفع کم خونی کمک می کند. استفاده از شیره انگور روزی ۴ تا ۵ بار یا مصرف سرکه شیره؛ که اگر فرد مشکل معده نداشته باشد نسبت سرکه به شیره انگور یک به ۱۰ باید باشد.

استفاده از سبوس برنج یا سبوس گندم

  حساسیت دارویی | تشخیص حساسیت دارویی چگونه است؟ | حساسیت دارویی

در غذا به رفع کم‌خونی کمک می‌کنداما استفاده از سبوس برنج یا سبوس گندم در غذا به رفع کم‌خونی کمک می‌کند. استفاده از شیره انگور روزی ۴ تا ۵ بار یا مصرف سرکه‌شیره؛ که اگر فرد مشکل معده نداشته باشد نسبت سرکه به شیره انگور یک به ۱۰ باید باشد.


چه افرادی نیاز بیشتری به مکمل های حاوی آهن دارند؟

به خاطر داشته باشید که:

آهن در زندگی تمامی افراد به علت تأثیرات سودمندی که در بدن دارد، مورد نیاز می باشد.

– بیمارانیکه دچار اختلالات کلیوی می باشند.

– خانم های باردار و در دوران شیردهی

– افراد مسن (۶۵ سال و بیشتر)

– افرادیکه دچار آنمی شدید می باشند

ورزشکاران

– اطفال و کودکان

– افرادیکه دچار سوء تغذیه می باشند


روزانه به چه میزان آهن نیازمندیم ؟

 • میزان مجاز توصیه شده آهن (RDA):
 • ۰ تا ۶ ماه : ۶ میلی گرم در روز
 • ۶ ماه تا یک سال : ۱۰ میلی گرم در روز
 • ۱ سال تا ۱۰ سالگی : ۱۰ میلی گرم در روز
 • ۱۱ سال تا ۱۸ سال : ۱۲ میلی گرم در روز
 • ۱۱ سال تا ۱۸ سال (دختران ) : ۱۵ میلی گرم در روز
 • ۱۹ سال به بالا (مردان ): ۱۰ میلی گرم در روز
 • ۱۹ سال به بالا (زنان) : ۱۵ میلی گرم در روز
 • زنان در دوران شیر دهی : ۱۵ میلی گرم در روز
 • زنان در دوران بارداری : ۳۰ میلی گرم در روز
  آرژنین (L Arginine ) | مزایای مصرف آرژنین | عوارض آرژنین

رژیم سیب و عسل نیز در رفع کم‌خونی مفید است

رژیم سیب و عسل نیز در رفع کم‌خونی مفید است، به این صورت که چند عدد سیب را پوست کنده و رنده کنند یا در میکسر ریخته و به‌صورت فالوده همراه با عسل مصرف کنند که مداومت در خوردن فالوده سیب برای رفع کم‌خونی مؤثر است.استفاده از آب آهن‌تاب که در منابع طب سنتی آمده است یعنی ۵۰ تا ۶۰ بار یک تکه آهن بر شعله سرخ شده و در آب تمیز زده می‌شود و موادی که از آن آزاد می‌شود, برای رفع کم خونی مفید است که به آن آب آهن‌تاب می‌گویند.

بعضی از قرص‌ها ممکن است معده و کبد را به هم بریزد. آهن در “درجه سوم ــ چهارم” گرم و خشک است و استفاده زیاد از قرص آهن ممکن است لکه‌هایی در صورت ایجاد کند حتی ممکن است بعضی از اخلاط در کبد و بدن بسوزد و مشکلاتی را ایجاد کند، البته باید تأکید کرد اگر در مصرف قرص‌های آهن زیاده‌روی شود چنین مشکلاتی بروز پیدا می‌کند.قرص خونسازی گیاهی در طب سنتی به‌نام “آیرون پلاس” که ترکیبی از انواع هلیله است در عطاری‌ها یافت می‌شود ــ هلیله سیاه, هلیله زرد, هلیله کابلی و همه چیزهایی که بدن را تقویت می‌کنند ــ در رفع کم‌خونی مؤثر است. این قرص قلب, مغز, کبد, اعصاب و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند.

  قرص ژلوفن | عوارض ژلوفن | موارد منع مصرف و معرفی ژلوفن

مرزه میان سبزی‌ها خون‌ساز است

کردافشاری خاطرنشان کرد: مرزه میان سبزی‌ها خون‌ساز است، همچنین کاهو خون رقیقی تولید می‌کند و کسانی که غلظت خون هم دارند, می‌توانند از این استفاده کنند. یک و نیم کیلو استخوان راسته گوسفندی با ادویه مناسب و پیاز ۸ تا ۱۰ ساعت بجوشانند و عصاره آن را وارد غذاها کنند، همچنین انگور و سیب نیز در رفع کم‌خونی خیلی توصیه شده است.

بعضی از قرص ها ممکن است, معده و کبد را به هم بریزد. آهن در “درجه سوم – چهارم” گرم و خشک است و استفاده زیاد از قرص آهن ممکن است لکه هایی در صورت ایجاد کند حتی ممکن است بعضی از اخلاط در کبد و بدن بسوزد و مشکلاتی را ایجاد کند البته باید تاکید کرد اگر در مصرف قرص های آهن زیاده روی شود چنین مشکلاتی بروز پیدا می کند.

قرص خونسازی گیاهی در طب سنتی به نام “آیرون پلاس” که ترکیبی از انواع هلیه است در عطاری ها یافت می شود, در رفع کم خونی موثر است. هلیله سیاه, هلیله زرد, هلیله کابلی و همه چیزهایی که بدن را تقویت می کنند این قرص قلب, مغز, کبد, اعصاب و سیستم ایمنی بدن می کنند.

  آشنایی با ماینوکسیدیل | درمان ریزش مو با ماینوکسیدیل

مرزه در میان سبزی ها خون ساز است

مرزه در میان سبزی ها خون ساز است همچنین کاهو خون رقیقی تولید می کند و کسانی که غلظت خون هم دارند, می توانند از این استفاده کنند. یک و نیم کیلو استخوان راسته گوسفندی با ادویه مناسب و پیاز ۸ تا ۱۰ ساعت بجوشانند و عصاره آن را وارد غذاها کنند، همچنین انگور و سیب نیز در رفع کم خونی خیلی توصیه شده است.


توصیه:

برای جذب بهتر و کاهش اثرات جانبی بعد از غذا مصرف شود.

تداخلات دارویی:

در صورت استفاده از تتراسایکلین‌ها، آنتی اسیدها و پنی سیلین‌ها با پزشک معالج یا داروساز مشورت نمایید

عوارض جانبی:

با اینکه تا کنون عارضه خاصی گزارش نشده است ولی مانند تمام داروهای دیگر ممکن است عوارض جانبی بروز کند

شرایط نگهداری:

دارو را در شرایط متعارف و دور از تابش مستقیم نور آفتاب نگهداری کنید. دارو را دور از دسترس اطفال قرار دهید.

  فنازوپریدین | خواص فنازوپریدین | عوارض فنازوپریدین

نقش آهن در سلامت انسان:

 • انتقال اکسیژن

هم (Heme) یک ترکیب حاوی آهن می باشد که در تعدادی از مولکولهای مهم از نظر زیستی مانند هموگلوبین و پروتئینهای حاوی آهن که در حمل و ذخیره اکسیژن نقش دارند ، یافت می شود. هموگلوبین، پروتئینی است که در گلبولهای قرمز یافت می شود و حدود دوسوم آهن بدن را تشکیل می دهد. میوگلوبین در حمل و ذخیره کوتاه مدت اکسیژن در عضلات و کمک به تأمین اکسیژن مورد نیاز عضلات فعال بدن، نقش مهمی ایفا می نماید. در مواردی که اکسیژن به میزان کافی وجود ندارد (هیپوکسی:Hypoxia)، مثلاً در افرادی که در ارتفاعات بالا زندگی می کنند یا افرادی که مبتلا به بیماری ریوی مزمن می باشند، واکنش های فیزیولوژیک بدن افزایش یافته و منجر به افزایش تشکیل گلبولهای قرمز، تحریک رشد مویرگهای خونی و افزایش تولید آنزیم هایی که در متابولیسم غیر هوازی نقش دارند، می گردد. در تمامی مراحل ذکر شده، آهن دارای نقش حیاتی می باشد.

  اسید فولیک | خواص اسید فولیک و چگونگی مصرف اسید فوليك

سیتوکرومها (Cytochromes) ، ترکیبات حاوی هم می باشند که به علت نقش آنها در انتقال الکترون در میتوکندری در تولید انرژی سلولی و بقای آن ، نقش حیاتی دارند. آنزیمهای حاوی آهن بدون هم مانند NADH دهیدروژناز و سوکسینات دهیدروژناز نیز در متابولیسم مهم می باشند.

سیتوکروم ۴۵۰-P به خانواده ای از آنزیمها اطلاق می شود که در متابولیسم تعدادی از مولکولهای زیستی مهم و سم زدایی و متابولیسم داروها و آلاینده ها نقش دارند.این سیتوکروم نیز مانند دیگر سیتوکروم های این گروه حاوی آهن می باشد.

 • عملکرد سیستم ایمنی

کاتالاز و پراکسیداز، آنزیمهای حاوی هم می باشند که سلولها را در برابر تجمع هیدروژن پراکسید (H2O2) محافظت می کنند. در بخشی از واکنش های سیستم ایمنی ، باکتریها توسط گلبولهای سفید بلعیده شده و گلبولهای سفید در معرض ROS (گونه های اکسیژن راکتیو) جهت از بین بردن باکتری ها قرار می گیرند. حذف ROS به کمک نوتروفیل ها توسط آنزیمهای الوپراکسیداز آهن دار کاتالیز می گردد.

  فیناستراید و ماینوکسیدیل | داروهای ضد ریزش مو فیناستراید و ماینوکسیدیل

آنزیم مهم دیگر که وابسته به آهن ریبونوکلئوتیدردوکتاز می باشد که جهت سنتز DNA مورد نیاز است. بنابراین آهن از این نظردر انجام تعدادی از واکنشهای حیاتی بدن مانند رشد، تولید مثل، سلامتی و عملکرد ایمنی اهمیت فراوانی پیدا می کند.

 • تکامل عصبی جفت

آنمی زودرس فقر آهن منجر به تکامل نا مناسب رفتاری و عصبی در کودکان می گردد. مطالعات انجام شده در کودکان نشان می دهد که این اثر برگشت ناپذیربوده و می تواند بسته به تغییرات شبکه های عصبی و ماهیت زیستی میلینه شدن و خونریزی قاعدگی ، شدید باشد. همچنین بارداریهای مکرر، شیردهی طولانی مدت و تعریق بیش از اندازه در تابستان، باعث کاهش میزان آهن در خون می گردد. حجم مایعات در بدن نیز کاهش می یابد. کمبود آهن در رژیم غذایی می تواند باعث ایجاد آنمی وابسته به رژیم غذایی، کاهش مقاومت بدن نسبت به بیماری، رنگ پریدگی چهره، کوتاه شدن تنفس و کاهش تمایل جنسی گردد. بیمار ممکن است از افسردگی ذهنی و تحریک پذیری نیز رنج ببرد.

  داروی سرترالین| عوارض سرترالین | نحوه مصرف سرترالین

دستور مصرف:

۱- دوز مصرف معمولی در دوره بارداری معادل یک قرص در روز بعد از هفته ۱۳ بارداری میباشد. برخی از مصرف کنندگان در دوره بارداری ممکن است طبق طلاحدید پزشک به مقدار بیشتری از این محصول نیاز داشته باشند.

۲- در صورت کم خونی، با توجه به شدت کم خونی، روزانه ۱ یا ۲ قرص میل شود. هر قرص با یک لیوان آب کامل میل شود. از جویدن یا مکیدن قرص پرهیز شود چرا که ممکن است در روند جذب دارو تاثیر بگذارد.

۳- برای پیشگیری از کم خونی ناشی از فقر آهن، روزانه یک قرص میل شود

۴- برای کم خونی و کنترل ۱ تا ۲ قرص در روز میل شود.

۵- برای کم خونی حاد بین ۲ تا ۴ قرص در روز میل شود

۶- برای کم خونی کودکان ۸ تا ۱۲ سال روزانه ۱ قرص میل شود

۷- در صورت فراموش کردن مصرف قرص در یک وعده، دوز فراموش شده را در اولین فرصت میل کنید و قرص بعدی را در زمان معمول خود دریافت کنید.

  پماد کلوبتازول | فواید و مقدار مصرف پماد کلوبتازول (Clobetasol) برای پوست

 


🔵 آدرس کوتاه پست :

🌐


قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + چهارده =