فلوکستین | داروی ضد افسردگی فلوکستین | عوارض فلوکستین

d8a2db8cd8a7 d981d984d988daa9d8b3d8aadb8cd986 d8aad986d987d8a7 db8cdaa9 d8afd8a7d8b1d988db8c d8b6d8af d8a7d981d8b3d8b1d8afdaafdb8c d8a7 5c8c1dc88da33 - فلوکستین | داروی ضد افسردگی فلوکستین | عوارض فلوکستین

دکتر لیمو : فلوکستین | داروی ضد افسردگی فلوکستین | توصیه هایی برای فلوکستین  : از جمله داروهای ضد افسردگی که مصرف آن در موارد متعدد افزایش یافته است ،داروی فلوکستین است،که متاسفانه این روزها، مصرف خودسرانه آن زیاد مشاهده میشود. اما باید بدانید که اين داروها حتماً بايد توسط يك پزشك يا روانپزشك تجويز شوند.


نحوه اثر داروهاي ضدافسردگي

داروهاي ضدافسردگي براي درمان افسردگي بسيار موثر مي‌باشند، وقتي كه پزشكان اين داروها را تجويز مي‌نمايد، آنها مي‌توانند در عرض دو هفته علايم بيمار را بهبود بخشند، گرچه براي رسيدن به اثرات كامل اين داروها، اغلب حدود شش هفته وقت لازم است. بعد از اينكه افسردگي شما برطرف شد، بطور طبيعي حداقل بايد شش ماه ديگر نيز از اين داروها استفاده نماييد تا مطمئن شويد كه افسردگي بر مي‌گردد و سپس به تدريج مصرف آن را متوقف نماييد.
داروهاي ضدافسردگي داروهاي پر قدرتي هستند و بعضي از افرادي كه مصرف اين داروها را به طور ناگهاني قطع مي‌كنند احساس ناخوشي و بيماري مي‌كنند.در افسردگي، تغييراتي در نحوه كاركرد بدن ايجاد ميشود و داروهاي ضدافسردگي باعث ميشوند كه اين تغييرات به وضعيت طبيعي خود برگردد.
بعضي از علايم افسردگي مثل بيدار شدن از خواب در صبحهاي خيلي زود، افسردگي‌هايي كه درهنگام صبح بدتر ميشود، كاهش اشتها و كاهش وزن و از دست دادن علاقه نسبت به چيزهايي كه قبلاً از آنها لذت مي‌برديم، نشان‌دهنده اين موضوع هستند كه افسردگي شما به احتمال خيلي زياد به داروهاي ضدافسردگي پاسخ مي‌دهد.
فلوکستین در سال ۱۹۸۶ در شرکت الی لیلی ساخته شد و اداره مواد غذائی و داروئی ایالات متحده آمریکا‏ در ۱۹۸۷ سودمندی آن را برای درمان افسردگی تأیید کرد. برخلاف باور رایج فلوکستین اولین داروی سه حلقه ای ها نیست و پیش از آن زیملدین و ایندالپین و فلووکسامین ساخته شده بودند که دو تای اولی به دلیل عوارض نامطلوب‌شان به سرعت از بازار خارج شدند.

  پماد کلوبتازول | فواید و مقدار مصرف پماد کلوبتازول (Clobetasol) برای پوست

اگر داروی فلوکستین مصرف می کنید باید بدانید که : این دارو اثر وارفارین را افزایش می دهد .این دارو با افزایش آستانه تشنج و نیز با افزایش غلظت پلاسمایی کاربامازپین و فنی توئین اثر داروهای ضد صرع را تغییر می دهد .این دارو غلظت پلاسمایی هالو پریدول را افزایش می دهد. مصرف همزمان این دارو با داروهای دو پامینرژیک موجب تحریک سیستم اعصاب مرکزی ( CNS) وافزایش فشار خون می گردد.نیمه عمر آلپرازولام همزمان با مصرف این دارو افزایش می یابد.

فلوکستین از راه خوراکی بخوبی جذب می شود.

دارويي كه وارد بدن مي‌شود در حقيقت به دنيايي پيچيده پاي مي‌گذارد كه پزشك و داروساز سعي مي‌كنند براساس اطلاعات علمي موجود و تجربيات و مهارت‌هاي خود آنچه روي خواهد داد را تا حدودي پيش‌بيني نمايند.

در مواردی این دارو باید با احتیاط مصرف شود مثل: بیماری قلبی ،صرع ( در صورت وقوع حملات صرعی ،مصرف دارو باید قطع شود.) درمان همزمان با الکتروشوک سابقه مانیا، نارسایی کبدی و کلیوی.
در صورتی که فرد قصد باردار شدن یا شیر دادن دارد باید با پزشک مشورت نماید.

  سیپروهپتادین | موارد مصرف قرص | عوارض قرص سیپروهپتادین

در بسياري از موارد نتايجي مطلوب از درمان دارويي حاصل مي‌شود. با اين حال گاهي ناشناخته‌هاي اين دنياي پيچيده بر دانش بشري غلبه مي‌كند.
پس پيچيدگي‌هاي موجود در اثرات متقابل بدن و داروها را نبايد دست كم گرفت و براساس اطلاعات اندك و تجربيات شخصي نبايد اقدام به دارودرماني نمود.

فلوکستین هم مانند سایر داروها داراي عوارض جانبي می باشدکه شامل تهوع ،استفراغ ،سوء هاضمه ، درد شکم ، اسهال ، یبوست شایع است .بی اشتهایی همراه با کاهش وزن و تغییر احتمال در قند خون ،واکنش های افزایش حساسیت ،خشکی دهان ،اضطراب ،سردرد، بی خوابی، تپش قلب ،لرزش دست و پا ،توهم ،گیجی ،کاهش فشار خون ،هیپومانیا یا مانیا ،خواب آلودگی ،تشنج ، تب ،اختلالت خونی ،اختلال عملکرد جنسی ، تعریق ، اختلال حرکتی و کاهش سدیم خون ،سندرم شبیه آنفلونزا،التهاب مثانه ،تغییرات بینایی،تر از نور، وز وز گوش از عوارض جانبی دارو هستند.هم چنین قابل ذکر است که مصرف طولانی مدت داروهای ضد افسردگی مانند فلوکستین می تواند باعث پوکی استخوان بشود.

  اسید فولیک | آیا فقط خانم ها اسید فولیک باردار مصرف کنند؟ | اسید فولیک

از جمله موارد مصرف داروفلوکستین برای درمان افسردگی ،نوعی اختلال تغذیه ای ( bulimia nervosa)، وسواس جبری ، سندرم پیش از قاعدگی، اختلال هراس اختلال اضطراب فراگیر، اختلال پانیک، جمع‌هراسی، اختلال استرس پس از آسیب پذیرفته شده است.


توصیه هایی که در زمان مصرف فلوکستین باید در نظر داشت :

  1. درصورت فراموش كردن يك نوبت مصرف دارو از مصرف نوبت فراموش شده و دو برابر كردن مقدار مصرف بعدي بايد خودداري‌شود، درمان بايد مطابق برنامه ادامه يابد.
  2. مصرف اين دارو در كودكان توصيه نمي‌شود.
  3. براي درمان افسردگي ممكن است حداقل ۴ هفته و براي درمان اختلالات وسواس ممكن است حداقل ۵ هفته زمان لازم باشد.
  4. اين دارو داراي نيمه‌عمر طولاني‌مي‌باشد و در تنظيم مقدار مصرف يا در حالات مصرف بيش از حد اين مسئله را بايد مد‌نظر داشت
  5. از قطع ناگهاني اين مصرف اين دارو بايد اجتناب شود.
  6. مصرف این داروو تجویز دوز باید با تجویز پزشک صورت پذیرد.
  7. مصرف اين دارو حداقل دو هفته پس از مصرف داروهاي مهار‌كننده آنزيم مونوآمين‌اكسيداز بايد صورت پذيرد.
  8. اگر تشنجات صرع با مصرف اين دارو بدتر شدند، مصرف دارو بايد قطع شود.
  9. دوره درمان با اين دارو بايد كامل شود. اين دارو نبايد بيش از مقدار توصيه ‌شده مصرف شود.
  قرص برنج | عوارض قرص برنج | عملکرد قرص برنج

كشف اثرات ضد ويروسي داروي فلوكستين

به نقل از مجله شیمی درمانی محققان بتازگي موفق به كشف اثرات ضد ويروسي داروي «فلوكستين» یا«پروزاك» شدند.دانشمندان دريافتند كه داروي «فلوكستين» مي‌تواند به طور بالقوه بيماري‌هاي حاصل از ويروس‌ها را درمان كند.
تحقيقات انجام شده در اين زمينه نشان مي‌دهد: فلوكستين داراي يك اثر مهاركنندگي قوي از تكثير كوكساكي ويروس است كه وجود اين ويروس در دستگاه گوارش موجب بروز بيماري‌هايي از قبيل فلج اطفال، عفونت‌ها و بيماري‌هاي فرصت طلب ديگر مي‌شود.

فلوكستين معمولا توسط بسياري از بيماران به خوبي تحمل مي شود و عوارض آن نظير گيجي، بي خوابي، اضطراب، تهوع، كاهش ميل جنسي و مشكلات انزال به ندرت ديده مي شود. قطع كامل انزال يك عارضه جانبي اين داروست كه به مقدار مصرف آن بستگي دارد و حتي چند هفته پس از قطع دارو نیز ممکن است ادامه پيدا كند. گزارش های محدودي در مورد پرياپيسم ( نعوظ طولاني مدت بدون تحريك جنسي) و يا ارگاسم غير اختياري در افراد مصرف کننده دارو منتشر شده است.

  بلادونا پی بی | خواص بلادونا پی بی | عوارض بلادونا پی بی

محققان با اشاره به يافته‌هاي حاصل از اين تحقيق افزودند: در حالي كه واكسيناسيون توانسته است ويروس فلج اطفال را كنار بزند، ولي هيچ داروي ضد ويروسي براي درمان عفونت‌هاي ويروسي كه اغلب شديد هستند و بصورت بالقوه مي‌توانند باعث مرگ شوند، وجود ندارد.

نتايج حاصل از اين تحقيق نشان مي‌دهد: درك مكانيسم اثر عمل «فلوكستين» و «نورفلوكستين» در برابر كوكساكي ويروس منجر به درك چگونگي تكثير ويروس‌ها و ارزيابي ابزارهاي بالقوه باليني براي درمان عفونت‌هاي ويروسي در آينده مي‌شود.
به گفته محققان، ويروس‌هاي انساني حاوي بيش از ۱۰۰ نوع ويروس متفاوت RNA هستند كه اغلب باعث ايجاد عفونت‌هاي تهديدكننده مانند فلج اطفال يا انسفاليت (التهاب مغزي) مي‌شوند.

موضوع مطرح دیگری که در رابطه با فلوکستین ،اثر این دارو بر کاهش میل جنسی است، اين دارو در عرض ۶ – ۸ ساعت به حداكثر غلظت خود در پلاسما می رسد ودر كبد متابوليزه مي گردد،اين دارو مانند داروي كلومی پرامين باعث افزايش آستانه حسي عضو تناسلي مي شود.

  قرص آ اس آ | فواید قرص آ اس آ | عوارض قرص آ اس آ

اثر فلوکستین بر روی جنین

هرماده ای که زن حامله می خورد یا با آن تماس پیدا می کند ، می تواند بر روی جنین اثر بگذارد.
فلوکستین و دیگر داروهای سه حلقه ای در افسردگی با اختلال در تطابق نوزاد ( شامل دشواری تنفس ، سیانوز در هنگام شیر خوردن و لرزش ) همراه هستند.


آیا مصرف فلوکستین باعث لاغری می شود؟!

گروهی از داروها روي هورمون اشتها يا همان سروتونين تاثير گذاشته و سبب تغيير اشتها مي شوند. گروهي از داروهاي ضدافسردگي مثل سيتالوپرام يا فلوکستين باعث مهار جذب مجدد سروتونين شده و با بالا نگه داشتن ميزان آن اشتهاي فرد کم مي شود. ولي اين سوال مهم است که آيا مي توان به يک فرد سالم داروي اعصاب تجويز کرد که از عوارض جانبي دارو در جهت کاهش اشتها استفاده شود؟ آيا خود شما به عنوان يک فرد سالم حاضر هستيد داروي اعصاب بخوريد؟ !!

به نظر می رسد با توجه به میزان بهبود و در دسترس بودن دارو فلوکستین یکی از قدم های درمانی اول درخانم های مبتلا به pms است ،شاید بهترین دوز و نوع مصرف آن به صورت ۲۰ میلی گرم در روز و می باشد .

  بتانکول | خواص بتانکول | عوارض مصرف بتانکول

از جمله موارد مصرف فلوکستین یا پروزاک در بهبود علایم سندرم پیش از قاعدگی (pms) است ، فلوکستین باعث بهبود هم علایم خلقی و هم علایم جسمانی pms می گردد و هم چنین باعث بهبود عملکرد فرد در این دوره می شود.

 


🔵 آدرس کوتاه پست :

🌐


قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − 9 =