آشنایی کامل با پروپرانولول

عوارض مصرف زیاد پروپرانولول چیست ؟

درحال ارسال
🔶 لطفا به این مطلب " امتیاز " دهید :
5 (1 امتیاز)
💬 نظرات : ( امتیاز)

پروپرانولول یک مسدود کننده بوده که برای درمان فشار خون بالاست | لاغری و افزایش وزن | دارو گیاهی جایگزین | مصرف زیاد پروپرانولول | خودکشی با این دارو

پروپرانولول چیست؟

دکتر لیمو : پروپرانولول یک داروی تجویزی است که در انواع قرص خوراکی، کپسول خوراکی با رهایش طولانی، محلول خوراکی و داروی تزریقی وجود دارد.

پروپرانولول یک مسدود کننده بتاست که برای درمان فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم، لرز و دیگر شرایط تجویز می‌شود. این دارو بعد از یک حمله قلبی استفاده می‌شود تا شانس زنده ماندن را بهبود بخشد. به علاوه پروپرانولول برای پیشگیری از بروز سردرد‌های میگرنی و درد قفسه سینه تجویز می‌شود. کاهش فشار خون از بروز سکته مغزی، حمله قلبی و مشکلات کلیوی پیشگیری می‌کند. پیشگیری از درد قفسه سینه می‌تواند توانایی فرد برای ورزش کردن را بهبود بخشد.

داروهای رقیق کننده خون
بیشتر بخوانید

قرص پروپرانولول تنها به صورت ژنریک در دسترس است. دارو های ژنریک معمولا هزینه کمتری نسبت به انواع تجاری خود دارند. قرص پروپرانولول می تواند در ترکیب با دیگر دارو ها مصرف شود.

تداخلات دارویی پروپرانولول 

مصرف داروهای دیگر می‌تواند با عملکرد پروپرانولول در بدن اختلال داشته باشد. هر کسی که در حال مصرف این دارو برای درمان مشکلات نبض است باید قبل از مصرف پروپرانولول با پزشک خود مشورت کند.

قرص پروپرانولول همچنین می‌تواند با سایر مواد مانند الکل واکنش داشته باشد. مصرف الکل هنگام مصرف پروپرانولول به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود زیرا الکل می‌تواند سطح این دارو را در بدن افزایش دهد. این موجب عوارض جانبی بیشتر در بسیاری از افراد می‌شود.

آشنایی کامل با فیبرینوژن
بیشتر بخوانید

افرادی که پروپرانولول مصرف می‌کنند باید از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن اجتناب کنند. این داروها ممکن است اثرات پروپرانولول را کاهش دهد.

از آنجایی که پروپرانولول یک بتا بلوکر است، نباید با بتا بلوکرهای دیگر مصرف شود. اثر ترکیبی این داروها، ضربان قلب را به نحو خطرناکی پایین می‌آورد. این در مورد مهارکننده‌های ACF، مسدود کننده‌های کانال کلسیم و آلفا بلوکرها که همگی عملکردی مشابه دارند نیز صادق است. مصرف داروهای مختلف برای همان منظور می‌تواند باعث کاهش ضربان به نحوی خطرناک یا حتی نارسایی قلبی شود.

اگر فردی نیازمند داروهای NSAID است باید با پزشک هماهنگ کند. پزشک وی می‌تواند به تصمیم گیری در مورد اینکه کدام دارو بهتر است و ضربان قلب را به منظور میزان داروی مورد نیاز کنترل می‌کند.

آشنایی کامل با قرص ضد بارداری ال دی و اچ دی
بیشتر بخوانید

افرادی که از سایر داروهای فشار خون مانند کلونیدین استفاده می‌کنند باید با دوز پایین و دیر آزاد شونده از این دارو استفاده کنند. در طول چند روز پزشک ممکن است توصیه کند تا دوز داروهای دیگر را به آرامی کاهش داد در عین حال دوز پروپرانولول را برای جلوگیری از عوارض جانبی افزایش می‌دهد.

هشدار های پروپرانولول

الکل می تواند سطح پروپرانولول را در بدن شما افزایش دهد. این امر می تواند عوارض جانبی بیشتری را ایجاد کند. در هنگام مصرف این دارو نباید الکل مصرف کنید.

هشدار مصرف پروپرانولول برای افراد مبتلا به بیماری های مشخص

افراد مبتلا به شوک یا خونریزی کنترل نشده: در صورت ابتلا به خونریزی، شوک یا یک مشکل جدی که در آن اعضای بدن خون کافی دریافت نمی کنند، مصرف پروپرانولول می تواند عملکرد داروهای درمان کننده این بیماری ها را مختل کند. این مورد هنگامی درستی بیشتری می یابد که فرد برای درمان فئوکروموسیتوما، قرص پروپرانولول مصرف کند. فئوکروموسیتوما یک تومور در غده آدرنال است.

آشنایی کامل با هالوپریدول
بیشتر بخوانید

افراد دارای ضربان قلب آهسته تر از حد عادی: این افراد باید از مصرف پروپرانولول اجتناب کنند. این دارو می تواند سبب کاهش بیش از پیش ضربان قلب شده که این مورد خطرناک می باشد.

افراد مبتلا به آسم: این افراد باید از مصرف پروپرانولول اجتناب کنند. این دارو می تواند سبب تشدید آسم شود.

افراد مبتلا به درد شدید قفسه سینه: قطع ناگهانی پروپرانولول می تواند سبب بدتر شدن درد قفسه سینه شود.

افراد مبتلا به دیابت: پروپرانولول می تواند سبب هیپوگلایسمی یا افت قند خون شود. علاوه بر آن، این دارو می تواند علائم افت قند خون را مخفی کند. از جمله این علائم می توان به ضربان قلب بیش از حد عادی، تعریق و لرز اشاره کرد. افراد مبتلا به دیابت مخصوصا در صورتی که از انسولین یا دیگر دارو های دیابتی کاهنده قند خون استفاده می کنند، باید پروپرانولول را با احتیاط مصرف کنند.

آشنایی کامل با فلوکستین
بیشتر بخوانید

افراد مبتلا به آمفیزم یا برونشیت مزمن: به طور کلی، در صورت ابتلا به مشکلات تنفسی، فرد باید از مصرف پروپرانولول خودداری کند. این دارو می تواند وضعیت ریوی فرد را بدتر کند.

افراد مبتلا به سندرم وُلف – پارکینسون – وایت: این دارو می تواند سبب کاهش تپش قلب در میزانی کمتر از حالت عادی شود. درمان با این دارو می تواند سبب کاهش بیش از حد ضربان قلب شود.

افراد مبتلا به گلوکوم: پروپرانولول می تواند فشار درون چشم ها را کاهش دهد. این کار ارزیابی تاثیر گذاری داروهای مصرفی جهت درمان گلوکوم را دشوار می سازد. در صورت قطع مصرف پروپرانولول، امکان دارد فشار درون چشم ها افزایش یابد.

آشنایی کامل با ژلوفن
بیشتر بخوانید

افراد مبتلا به انسداد قلبی با درجه بالاتر از یک: این افراد باید از مصرف پروپرانولول اجتناب کنند. این دارو قدرت ضربان قلب را کاهش می دهد که این پدیده می تواند انسداد قلبی این افراد را بدتر کند.

افراد مبتلا پر کاری تیروئید: پروپرانولول می تواند علائم پر کاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم) را مخفی کند. از جمله این علائم می توان به ضربان قلب سریع تر از میزان عادی اشاره کرد. در صورت قطع ناگهانی مصرف پروپرانولول و ابتلا به پرکاری تیروئید، علائم فرد می توانند بدتر شده و یا فرد به یک وضعیت جدی به نام طوفان تیروئیدی مبتلا شود.

آشنایی کامل با ديکلوفناک
بیشتر بخوانید

افرادی که قصد انجام یک جراحی بزرگ را دارند: این افراد باید مصرف پروپرانولول خود را به پزشک اطلاع دهند. این دارو می تواند نحوه واکنش قلب به بیهوشی عمومی یا جراحی را تغییر دهد.

افراد مبتلا به نارسایی قلبی: این افراد باید از مصرف پروپرانولول اجتناب کنند. این دارو قدرت ضربان قلب را کاهش داده که این پدیده می تواند نارسایی قلبی را بدتر کند. در صورت داشتن سابقه نارسایی قلبی، مصرف داروهای مرتبط با نارسایی قلبی یا پایش دقیق توسط پزشک مصرف پروپرانولول می تواند مفید باشد.

افراد مبتلا به حساسیت: در صورت داشتن سابقه واکنش حساسیتی شدید و ایجاد کننده شوک آنافیلاکسی، حساسیت های فرد می توانند با مصرف پروپرانولول افزایش یابند. امکان دارد مقادیر مصرف معمول داروی ضد حساسیت یا اپی نفرین عملکرد کافی را نداشته باشند. پروپرانولول می تواند برخی از اثرات اپی نفرین را خنثی کند.

آشنایی کامل با آموکسی سیلین
بیشتر بخوانید

افراد مبتلا به شوک کاردیوژنیک: این افراد باید از مصرف پروپرانولول اجتناب کنند. این دارو قدرت ضربان قلب را کاهش می دهد که این پدیده می تواند بیماری این افراد را بسیار بدتر کند.

نکات مهم برای پروپرانولول

 • پروپرانولول در چهار شکل موجود است : قرص خوراکی ، کپسول خوراکی ، محلول مایعه خوراکی و شکل تزریقی
 • دارو را دور از نور و رطوبت ، در دمای زیر ۳۰ درجه سانتی گراد درون جعبه دربسته نگهداری نمایید. دور از دسترس کودکان قرار داده شود. از مصرف داروهای تاریخ گذشته خودداری کنید.
 • اگرچه مصرف قرص پروپرانولول باعث تسکین وضعیت اضطراب و استرسما می‌شود اما مصرف دایمی آن اعتیادآور است و بعد از آن بدون خوردن قرص کاری را نمی‌توانیم انجام دهیم. همچنین، بتابلاکرها مانند پروپرانول تنها می‌تواند آدرنالین را بلاک کند اما تولید آن را متوقف نمی‌کند.
 • قرص خوراکی پروپرانولول حجم کاری قلب را کاهش می دهد و ضرب  آن را منظم می کند. این برای درمان فشار خون بالا، آنژین، فیبریلاسیون دهلیزی و لرزش استفاده می شود. همچنین برای جلوگیری از میگرن و کنترل تومورهای غده تیروئید و غده فوق کلیه استفاده می شود.
 • — این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی و گیجی گردد، لذا ضمن درمان از رانندگی و کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری کامل دارد خودداری نمایید.
آشنایی کامل با سفالکسین
بیشتر بخوانید

قرص پروپرانولول در چه مواردی مصرف می‌شود؟

پیشگیری و کنترل میگرن‌های عصبی
این بتابلاکر معمولا برای کمک به جلوگیری از میگرن تجویز می‌گردد. قرص پروپرانولول‌ ۱۰ یا پروپرانولول‌ ۲۰ می‌تواند برای افرادی که درمان‌های دیگری برای میگرن دریافت کرده‌اند و نامناسب بوده، مفید واقع شود.

درمان اضطراب با پروپرانولول‌ 

یکی از علایم اصلی اضطراب بالا رفتن ضربان قلب است که به عنوان بخشی از پاسخ جنگ و گریز بشمار می‌رود. در مواقع خطر، بدن آدرنالین را به منظور افزایش کار قلبی و پمپاژ سریع‌تر خون و اکسیژن تولید می‌کند. در این موارد مصرف پروپرانولول‌ برای اضطراب، باعث می‌شود کمتر احساس ضعف و سستی کنیم.
تقویت عضلات با افزایش خون‌رسانی که ما را وحشت‌زده و عصبانی می‌کند در صورت سریع کار نکردن قلب اتفاق نمی‌افتد. به دلیل این دو فایده مهم پروپرانول است که از آن برای درمان اضطراب استفاده می‌شود.

کنترل فشار خون با پروپرانولول‌

اگر شما دارای فشار خون بالا می‌باشید، قرص پروپرانولول اجازه می‌دهد تا فشار خون در رگ‌های خونی‌تان کاهش یابد و به پیشگیری از ریتم غیر طبیعی سریع قلب (آریتمی) کمک می‌کند.

عوارض جانبی مصرف قرص پروپرانولول

تعدادی از عوارض جانبی این دارو مشخص  شده است. شایع‌ترین عوارض جانبی آن عبارتند از:

 • تغییر در عملکرد جنسی
 • ضربان قلب پایین
 • خواب آلودگی
 • ریزش مو
 • اسهال
 • خستگی، احساس ضعف
 • حالت تهوع
 • تغییر در میل جنسی
 • خفگی یا علائم برونشیت
 • خشکی چشم
آشنایی کامل با قرص سی لاکس
بیشتر بخوانید

بعضی از علائم خفیف هستند و در عرض چند هفته که بدن خود را با دارو تنظیم می‌کند، به تدریج از بین می‌روند. هر گونه علائم شدید یا علائمی که از بین نمی‌رود باید با پزشک در میان گذاشته شود. ممکن است که دوز مصرفی شخص بالا باشد یا بدن آنها به خوبی به دارو پاسخ نمی‌دهد.

همچنین برخی از نشانه‌های معمولتر و در عین حال شدیدتر در ارتباط پروپرانولول وجود دارد. فردی که هر کدام از این علائم را تجربه می‌کند باید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرد.

 • توهمات
 • تغییرات ناگهانی در قند خون
 • تورم ساق پا، مچ پا یا کل پا
 • ضربان قلب پایین
 • افزایش ناگهانی وزن
 • واکنش‌های آلرژیک مانند خارش، بثورات و کهیر یا تورم در صورت و زبان
 • مشکل خوابیدن یا کابوس
 • مشکلات گردش خون مانند دستها یا پاهای سرد
 • مشکلات تنفسی یا برونکوسپاسم
آشنایی کامل با فیبرینوژن
بیشتر بخوانید

به علت عوارض جانبی خاص، چند چیز وجود دارد که پزشکان به دنبال آن هستند تا تصمیم بگیرند که آیا بیمار می‌تواند پروپرانولول مصرف کند یا خیر

افراد مبتلا به اختلالات تنفسی مانند آسم، برونشیت یا آمفیزم نباید پروپرانولول مصرف کنند. به همین ترتیب، افراد مبتلا به کندی ضربان قلب یا فشار خون پایین باید از مصرف دارو خودداری کنند.

پزشکان همچنین باید بدانند آیا بیمار سابقه این بیماریها را دارد:

 • علائم افسردگی
 • نارسایی احتقانی قلب
 • مشکلات قند خون یا دیابت
 • اختلالات تیروئید
 • آلرژی
 • اختلالات عضلانی
 • مشکلات گردش خون
 • بیماری کبد یا کلیه

زنان شیرده نیز باید از مصرف این داروها اجتناب کنند، زیرا می‌تواند درون شیر مادر رفته و به کودک شیرخوار آسیب بزند. پروپرانولول را نباید برای نوزادان زیر ۲ کیلوگرم استفاده کرد.

آشنایی کامل با سفالکسین
بیشتر بخوانید

چگونگی مصرف پروپرانولول

داروی پروپرانولول یک داروی خوراکی است که معمولا ۲ تا ۴ بار در روز و طبق دستور پزشک مصرف می‌شود. پروپرانولول را قبل از غذا مصرف کنید و اگر ۴ بار در روز از آن مصرف می‌کنید، قبل از خواب. دارو را با قاشق مخصوص دارو اندازه گرفته و بخورید، از قاشق‌های غذاخوری استفاده نکنید چرا که استفاده از این قاشق‌ها باعث می‌شود اندازه دقیق دارو را از دست بدهید.

اگر از دارو‌های دیگری هم برای کاهش کلسترول خون استفاده می‌کنید (مانند کلستیرامین cholestyramine یا کلستیپول colestipol) پروپرانولول را حداقل یک ساعت قبل یا چهار ساعت بعد از این دارو‌ها مصرف کنید.

آشنایی کامل با ژلوفن
بیشتر بخوانید

میزان مصرف دارو طبق شرایط پزشکی و چگونگی پاسخ به درمان تعیین می‌شود.

برای درمان فشار خون بالا ممکن است یک تا دو هفته طول بکشد تا دارو به طور کامل اثربخشی داشته باشد.

پروپرانولول را به طور منظم مصرف کنید تا بیشترین مزیت را از آن بگیرید. برای اینکه زمان مصرف دارو را فراموش نکنید، هر روز آن را در یک زمان خاص مصرف کنید. ادامه مصرف دارو حتی اگر حس می‌کنید خوب شده اید، مهم است.

اگر شرایط بیماری شما بدتر شد (به عنوان مثال اندازه گیری فشار خون به طور منظم افزایش را نشان می‌داد، درد قفسه سینه ادامه پیدا کرد یا میگرن بیشتر از قبل اتفاق افتاد) به پزشک اطلاع دهید.

آشنایی کامل با فلوکستین
بیشتر بخوانید

پروپرانولول برای پیشگیری از درد قفسه سینه و میگرن مصرف می‌شود و نباید برای درمان درد قفسه سینه و میگرن بعد از اینکه بروز کرده اند استفاده شود. برای تسکین حملات ناگهانی از دارو‌های دیگر طبق دستور پزشک مصرف کنید (به عنوان مثال قرص‌های نیتروگلیسرین nitroglycerin زیر زبانی برای درد قفسه سینه و سوماتریپتان sumatriptan برای میگرن).

درحال ارسال
🔶 لطفا به این مطلب " امتیاز " دهید :
5 (1 امتیاز)
💬 نظرات : ( امتیاز)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − 1 =

درحال ارسال

دکمه بازگشت به بالا
error:
بستن