آشنایی کامل با فن فلورامین

عوارض و منع مصرف فن فلورامین چیست ؟

درحال ارسال
🔶 لطفا به این مطلب " امتیاز " دهید :
( امتیاز)
💬 نظرات : ( امتیاز)

دکتر لیمو : فن فلورامین Fenfluramine | داروی ضد اشتها و مبارزه با چاقی | آیا این دارو بهترین قرص لاغری بدون عوارض است ؟ | قرص لاغری فن فلورامین Fenfluramine

(نام تجاری: Pondimin)

گروه دارویی: مشتقات آمفتامین ها

گروه درمانی: ضد اشتها

شکل دارویی: قرص

مصرف در دوران حاملگی: گروه C

موارد مصرف: به عنوان ضد اشتها و مبارزه با چاقی

مکانیسم اثر فن فلورامین

فن فلورامین به پمپ بازجذب سروتونین متصل می شود و مانع از بازجذب و آزادسازی سروتونین می شود.افزایش میزان سروتونین موجب فعال شدن بیشتر گیرنده های سروتونینی و تشدید انتقالات سروتونینی در مراکز رفتار تغذیه در هیپوتالاموس می شود.فن فلورامین اشتها به کربوهیدرات ها را کاهش می دهد.

آشنایی کامل با فاموتیدین‌
بیشتر بخوانید

فارماکوکینتیک

  • نیمه عمر:20 ساعت
  • متابولیسم:کبدی
  • متابولیت: نورفن فلورامین
  • جذب: کاملا از راه گوارشی جذب می شود و حداکثر اثر ضداشتهایی آن بعد از 2-4 ساعت است.

فارماکودینامیک

فن فلورامین به طور گسترده ای تقریبا در همه بافت های بدن توزیع می شود.محلول در چربی است و از سد خونی-مغزی عبور می کند.

تداخلات دارویی فن فلورامین

می تواند کمی اثر داروهای ضدفشارخون نظیر گوانیتیدین، متیل دوپا و رزرپین را افزایش دهد.
مصرف همزمان سایر داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی باید با احتیاط باشد زیرا ممکن است اثر افزایشی با هم داشته باشند.
فنیل پروپانولامین , دوکساپرام , دکس فن فلورامین , دس ونلافاکسین , ارگوتامین سی , سیبوترامین , ایزوکربوکسازید , پالونوسترون , تاپنتادول
ایست قلبی کشنده بعد از القای بیهوشی در بیماران مصرف کننده این دارو قبل از جراحی گزارش شده است. این دارو در مصرف طولانی مدت اثر تخلیه کننده کاتکول آمین دارد بنابراین داروهای بیهوش کننده قوی باید با احتیاط در این افراد تجویز شود و اگر امکان عدم تجویز داروی بیهوشی وجود ندارد تحت نظر بودن عملکرد قلبی و امکانات احیا حداقل نیازهای ضروری هستند.

موارد مصرف فن فلورامین

کنترل کوتاه مدت چاقی اگزوژن در کنار رژیم غذایی محدودکننده دریافت کالری تجویز می شود.

آشنایی کامل با دي سيكلومين
بیشتر بخوانید

هشدارها برای فن فلورامین

در صورت ایجاد تحمل به داروی  فن فلورامین در مصرف حداکثر دوز، دوز نباید افزایش یابد و مصرف دارو باید قطع شود.

در فشارخون بالا با احتیاط و همراه با تحت نظر داشتن فشارخون استفاده شود.این دارو در بیماران با فشارخون بالا شدید و بیماری قلبی-عروقی علامت دار نظیر آریتمی توصیه نمی شود.

در بیماران با سابقه افسردگی روحی باید احتیاط شود.سرکوب بیشتر خلق در مصرف یا قطع داروی فن فلورامین می تواند بروز کند.کنترل علایم افسردگی با قطع تدریجی فن فلورامین می تواند کنترل شود.

موارد منع مصرف فن فلورامین

گلوکوم , شیزوفرنیگلوکوم، حساسیت به این دارو و سایر آمین های سمپاتومیمتیک.
تا 14 روز بعد از تجویز مهارکننده های مونوآمینواکسیداز به خاطر احتمال بروز بحران فشارخونی، بیماران با سابقه سومصرف دارو، بیماران الکلی به خاطر بروز علایم روانی(پارانوئیا، افسردگی، سایکوز)، بیماران سایکوتیک نظیر شیزوفرنی به خاطر ایجاد بی قراری، توهم و پرخاشگری

آشنایی کامل با قرص سی لاکس
بیشتر بخوانید

داروهاى ضدچاقی چگونه عمل مى‌کنند؟

بیشتر داروهاى ضد چاقی از طریق مهار اشتها اثر مى کنند، اما برخى از آنها از راه افزایش احساس پرى و سیرى پس از غذا خوردن عمل مى کنند.
گروهی از  داروهای ضد چاقی که به “مهارکننده هاى لیپاز” معروفند. این داروها اشتها را مهار نمى‌کنند بلکه از جذب چربى در بدن جلوگیرى مى کنند مثل داروى ارلیستات.
داروهاى کاهنده وزن اغلب براى مصرف کوتاه مدت هستند. داروهاى کاهنده وزن که با نسخه تجویز مى شوند، نیاز به تایید بهداشتى دارند، حال آنکه داروهایى که بدون نسخه به فروش مى رسند، نیازى بدان ندارند.
بیشتر داروهاى ضدچاقی  تنها براى مصرف موقت ساخته شده‌اند و بیشترین تاثیر خود را زمانى نشان مى‌دهند که مصرف آنها با تغییر در سایر شیوه هاى زندگى همراه باشد. به همین ترتیب داروهاى ضدچاقی که بدون نسخه به فروش مى رسند، از اثربخشى کوتاه مدت برخوردارند.

آشنایی کامل با سفالکسین
بیشتر بخوانید

موارد مصرف فن فلورامین

این دارو یک سیمپاتومیمتیک با فعالیت غیر مستقیم است اما در دوزهای استاندارد معمولاً فعالیت سیستم عصبی مرکزی را کاهش می دهد تا افزایش. به نظر می رسد آزادسازی سروتونین را تحریک کند و برداشت آن را به صورت انتخابی مهار کند که باعث افزایش غلظت های سروتونین در CNS می گردد. هم چنین مصرف گلوکز را بالا می برد و غلظت گلوکز خون را کاهش می دهد. قبلاً این دارو به صورت خوراکی و به صورت هیدروکلرید و در درمان چاقی تجویز می شد اما متعاقب گزارش های جهانی از بروز نقایص دریچه ای قلب به طور کلی مصرف آن قطع شد.

عوارض جانبی فن فلورامین

اسهال , خشکی دهان , خواب آلودگی

همانند دگزامفتامین اما این دارو بیشتر عملکرد سیستم عصبی مرکزی را کاهش می دهد تا تحریک کند. این دارو می تواند مسمومیت های شدید قلبی عروقی از جمله مشکلات دریچه ای قلب و هایپرتانسیون ریوی ایجاد کند.

نکات قابل توصیه فن فلورامین

این دارو هوشیاری را متاثر می کند.در هنگام استفاده از وسایل برقی و رانندگی احتیاط شود.

آشنایی کامل با فیبرینوژن
بیشتر بخوانید

از مصرف الکل خودداری کنید.

فن فلورامین و مصرف آن در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )
درحال ارسال
🔶 لطفا به این مطلب " امتیاز " دهید :
( امتیاز)
💬 نظرات : ( امتیاز)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × یک =

درحال ارسال

دکمه بازگشت به بالا
error:
بستن