آشنایی کامل با فلوکستین

عوارض جانبی فلوکستین چیست ؟

درحال ارسال
🔶 لطفا به این مطلب " امتیاز " دهید :
5 (1 امتیاز)
💬 نظرات : ( امتیاز)

فلوکستین برای درمان افسردگی، اختلال وسواسی جبری | تداخل دارویی ، زود انزالی ، کبد و نحوه مصرف این فرص | عوارض فلوکستین 20 در دراز مدت | آیا برای لاغری است ؟

فلوکستین چیست؟

دکتر لیمو : داروی فلوسکتین برای درمان افسردگی، اختلال وسواسی جبری، بعضی از اختلالات خوردن و حملات ترس،ختلال استرس پس از سانحه، سندرم تورت، چاقی، مشکلات جنسی تجویز میشود.

قرص فلوکستین (fluoxetine) یا پروزاک (prozac) برای خیلی‌ها آشناست. چه آن‌ها که به تجویز پزشک آن‌ را می‌خورند و چه آن‌ها که به توصیه دور و اطرافیانشان. این قرص یک داروی ضدافسردگی است که این روزها بیش از همه تبدیل به همراه همیشگی بسیاری افراد، به خصوص زنان، شده است. این درحالی است که این دارو عوارض زیادی دارد.

آشنایی کامل با آموکسی سیلین
بیشتر بخوانید

دارو فلوکستین برای افسردگی یا لاغری !

داروهای ضدافسردگی زیادی ازجمله فلوکستین (پروزاک)، سیتالوپرام، سرترالین و… هستند که اصولا برای درمان افسردگی و برای کسانی تجویز می‌شوند که با شکایت بی‌انرژی و بی‌انگیزگی به روانپزشک مراجعه می‌کنند. برخی از این داروها مثل فلوکستین طرفداران بیشتری دارند و تبلیغات برای این دارو هم بی‌تاثیر نبود. زمانی رسید که تبلیغات عنوان می‌کردند اگر می‌خواهید شاد باشید، از این دارو استفاده کنید. همین قضیه باعث شد بسیاری از پزشکان نگران مصرف بی‌رویه و خودسرانه این دارو بوده و بارها نسبت به مصرف آن هشدار بدهند. اما آن سوی داشتن انرژی و انگیزه و احساس امید، لاغری و کاهش وزن بود. کمی بعد، افرادی با تبلیغ این داروهای ضدافسردگی، از آنها برای کاهش وزن استفاده می‌کردند و آن را به دیگران هم پیشنهاد می‌دادند. حالا کار به جایی رسیده که شاید خیلی از غیرمتخصصان لاغری و کاهش وزن هم این داروها، خصوصا فلوکستین را برای کاهش وزن تجویز کنند.

آشنایی کامل با دي سيكلومين
بیشتر بخوانید

توصیه هایی برای مصرف فلوکستین

درصورت فراموش كردن يك نوبت مصرف دارو از مصرف نوبت فراموش شده و دو برابر كردن مقدار مصرف بعدي بايد خودداري‌شود، درمان بايد مطابق برنامه ادامه يابد.

مصرف اين دارو در كودكان توصيه نمي‌شود.

از قطع ناگهاني اين مصرف اين دارو بايد اجتناب شود.

اين دارو داراي نيمه‌عمر طولاني‌مي‌باشد و در تنظيم مقدار مصرف يا در حالات مصرف بيش از حد اين مسئله را بايد مد‌نظر داشت.

اگر تشنجات صرعي با مصرف اين دارو بدتر شدند، مصرف دارو بايد قطع شود.

دوره درمان با اين دارو بايد كامل شود. اين دارو نبايد بيش از مقدار توصيه ‌شده مصرف شود.

داروهای ضد حساسیت و آلرژی
بیشتر بخوانید

مصرف اين دارو حداقل دو هفته پس از مصرف داروهاي مهار‌كننده آنزيم مونوآمين‌اكسيداز بايد صورت پذيرد.

براي درمان افسردگي ممكن است حداقل 4 هفته و براي درمان اختلالات وسواس ممكن است حداقل 5 هفته زمان لازم باشد.

مصرف این داروو تجویز دوز باید با تجویز پزشک صورت پذیرد.

اگر بی‌هوا فلوکستین بخورید

درخصوص داروی فلوکستین، باید گفت عوارض گوارشی مثل دل‌درد، سوءهاضمه، اسهال، یبوست، تهوع، استفراغ و… بیشتر از سایر عوارض ممکن است، دیده شود. گاهی عوارضی مثل راش پوستی، بی‌قراری و… هم دیده می‌شود که اگر درمان طبق نظر پزشک و با دوز کم شروع شود، این عوارض به حداقل رسیده و حتی در صورت بروز، پزشک می‌تواند آن را مدیریت کرده و از بین ببرد. گاهی هم ممکن است مثلا عارضه بی‌قراری به شکل لرزش دست، تعریق، خواب آلودگی یا برعکس بی‌خوابی، تپش قلب و… بروز پیدا کند که در حقیقت همان بی‌قراری محسوب می‌شود؛ نه عارضه‌های متعدد دیگر. درواقع بسیاری از عوارض جانبی که ذکر می‌شود جزئی از زیرمجموعه عارضه دیگری هستند. این است که برای هر دارو می‌توان لیست زیادی از عوارض جانبی را برشمرد که البته بسیار نادر اتفاق می‌افتند. مهم این است که بیمار با مشورت پزشک این دارو را مصرف کند که اگر عارضه‌ای رخ داد، پزشک بتواند آن را کنترل کند.

آشنایی کامل با امپرازول
بیشتر بخوانید

طریقه ی مصرف صحیح فلوکستین

فلوکستین را دقیقا مطابق با دستور پزشک خود مصرف کنید. همه دستورالعمل های نوشته شده بر روی پاکت دارو را مطالعه کنید و طبق آن پیش بروید.

دارو مایع را با سرنگ دوز، یا با یک قاشق مخصوص دوز یا فنجان دارویی، مشخص کنید. اگر دستگاه اندازه گیری دوز ندارید، از داروخانه تهیه کنید.

پزشک ممکن است گاهی اوقات دوز را تغییر دهد. این دارو را در مقادیر کمتر یا بیشتر و یا طولانی تر از حد توصیه شده مصرف نکنید.

برای درمان اختلال افسردگی قبل از قاعدگی، دوز معمولی فلوکستین یک بار در روز در هنگام پریودی، و یا 14 روز قبل از شروع پریودی است. دستورالعمل های دکتر را دنبال کنید.

آشنایی کامل با فن فلورامین
بیشتر بخوانید

مصرف روزانه بزرگسالان برای اختلال وسواسی اجباری با دوز اولیه 20 میلی گرم ، یک بار در روز بعد از چند هفته افزایش می باد. حداکثر دوز 80 میلی گرم خوراکی در روز.

فلوکستین را به طور ناگهانی متوقف نکنید. توقف ناگهانی دارو باعث علائم ناخوشایندی می شود. از پزشک خود بپرسید چگونه به درستی فلوکستین را متوقف کنید.

دوز فلوکستین برای بزرگسالان 60 میلی گرم داروی خوراکی یک بار در روز. این دوز برای درمان حاد استفراغ در بولیمیا نروزی ، متوسط و شدید استفاده میشود.

دوز بزرگسالان بالغ از فلوکستین برای افسردگی ، 20 میلی گرم خوراکی یک بار در روز ، پس از چند هفته افزایش می یابد.

آشنایی کامل با قرص ضد بارداری ال دی و اچ دی
بیشتر بخوانید

ممکن است 4 هفته طول بکشد تا علائم شما بهبود یابد. اگر علائم شما بهبودی نداشت، از دارو استفاده کنید و به پزشک خود بگوئید.

میزان مصرف قرص برای درمان اختلالات قبل از قاعدگی معمولا به صورت مصرف روزانه ۲۰ میلیگرم در طول چرخه قاعدگی و یا ۲۰ میلیگرم ۱۴ روز قبل از شروع قاعدگی می باشد .

کپسول فلوکستین را نجوید، نشکنید و خرد نکنید. کل آن را قورت بدهید .

مصرف  قرص فلوکستین در دوران بارداری

استفاده از این دارو در دوران بارداری میتواند باعث ایجاد مشکلات ریوی جدی و یا سایر عوارض و ناهنجاری ها در جنین شود .در دوره مصرف این دارو اقدام به بارداری نکرده و حتما از روش های پیشگیری از بارداری استفاده نمایید .در صورتی که در دوره مصرف دارو متوجه شدید که باردار هستید ، سریعا به پزشک مراجعه نمایید

آشنایی کامل با هالوپریدول
بیشتر بخوانید
درحال ارسال
🔶 لطفا به این مطلب " امتیاز " دهید :
5 (1 امتیاز)
💬 نظرات : ( امتیاز)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + دو =

درحال ارسال

دکمه بازگشت به بالا
error:
بستن