تترابنازین | خواص تترابنازین | عوارض مصرف تترابنازین

d8a2d8b4d986d8a7db8cdb8c d8a8d8a7 d985d988d8a7d8b1d8af d985d8b5d8b1d981 d988 d8b9d988d8a7d8b1d8b6 d8aad8aad8b1d8a7d8a8d986d8a7d8b2db8c 5c862ae64e7ed - تترابنازین | خواص تترابنازین | عوارض مصرف تترابنازین

معرفی داروی تترابنازین

دکتر لیمو : تترابنازین | خواص تترابنازین | عوارض مصرف تترابنازین : مقدمه : تترابنازین (Tetrabenazine) تترابنازین دارویی است که بسیاری از بیماران با مشکلات حرکتی هانتینگتون را به زندگی عادی برمی گرداند. این دارو برای کاهش حرکات غیرقابل کنترل (کورا) کاربرد دارد گرچه این دارو برای کنترل این بیماری استفاده می شود و درمان کننده بیماری نیست.


نام تجاری

زنازین (Xenazine), نیتومان (Nitoman), رووکون (Revocon)


موارد احتیاط هنگام مصرف تترابنازین

تترابنازین در موارد زیر باید با احتیاط تجویز می شود:

افســردگی: به محض آغاز علائم افسردگی مصرف تترابنازین باید قطع شود.

پارکینسونیسم : : تترابنازین بــه علت مهار رســپتورهای دوپامینــی می توانــد در بعضی از بیماران خصوصا افراد مسن علائم پارکینسونیسم ایجاد کند. ضمنا حرکات کره ای choreiform movments ناشی از مصرف لودوپا در بیماران مبتلا به پارکینسونیسم باید با کاهش دوز لوودوپا انجام شــود و نباید برای درمان آنها از تترابنازین اســتفاده شــود زیرا مصرف تترابنازین علائم پارکینسونیم را در این بیماران تشدید می کند.

  سیتالوپرام | موارد مصرف سیتالوپرام | عوارض سیتالوپرام

مصرف تترابنازین در بارداری و شیردهی

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

هنوز مشخص نیست که تترابنازیــن بتواند به شیر مادر منتقل شود و یا به کودک شیرخوار آسیب برساند٬ در هر صورت قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی با پزشک خود مشورت نمایید .


مکانیسم اثر تترابنازین

به نظر می رسد تترابنازین با کاهش واسطه های شیمیایی منوآمینی در مغز مانند دوپامین، سروتونین و نوراپی نفرین اثرات درمانی خود را اعمال می کند.


موارد مصرف تترابنازین

  • درمان حالات کره ناشی از بیماری هانتینگتون

عوارض جانبی تترابنازین

شایع ترین عوارض مصرف تترابنازین شامل خواب آلودگی و افت فشارخون ارتواستاتیک است. دقت هنگام رانندگی یا کار با ماشین آلات لازم است. آکاتازیا، گیجی، احساس تحریک پذیری، خستگی و پارکینسونیسم هم از دیگر عوارض تترابنازین هستند.

  قرص های ال دی و اچ دی | قرص های جلوگیری از بارداری ال دی و اچ دی

تداخلات دارویی تترابنازین

تترابنازیــن می تواند اثر لوودوپا را در درمان پارکینسون کاهش دهد. مصرف همزمــان تترابنازین بــا مهار کننده های MAO می تواند باعــث تحریک پذیری و افزایش فشارخون شود. مصرف همزمان تترابنازین با داروهای آنتی سایکوتیک می تواند باعث بروز عوارض شدید کاهش دوپامین شود.


فارماکوکینتیک تترابنازین

متابولیــت اصلــی تترابنازیــن، هیدروکســی تترابنازیــن اســت که خــود یک متابولیت فعال محسوب می شود. بخش عمده این دارو از راه کبد دفع می شود.


موارد منع مصرف تترابنازین

این دارو بــرای بیمارانی که به این دارو یا اجزای آن حساســیت دارنــد منع مصرف دارد. بیمارانی که سابقه افسردگی دارند یا در حال حاضر افســرده هســتند گروه دیگری هستند که مصرف این دارو برایشان ممنوع است. تترابنازین همراه داروهای MAOI مانند ترانیل سیپرومین و فنلزین منع مصرف دارد و برای قطع مصرف این داروها و آغاز مصــرف تترابنازین باید بین ۱۴ روز فاصله در نظر گرفته شود.


مقدار مصرف تترابنازین

اختلالات حرکتی ناشی از کره هانتیگتون، کری پیری و حالات نورولوژیک مربوط به آن
ابتدا مقدار ۵/۱۲ میلی‌گرم دو بار در روز (در سالخوردگان mg/day 5/12) مصرف، و سپس با افزایش تدریجی مقدار مصرف به ۲۵-۵/۱۲ میلی‌گرم سه بار در روز می‌رسد. حداکثر مقدار مصرف mg/day 200 است.

  کپسول سفالکسین ۵۰۰ | عوارض کپسول سفالکسین ۵۰۰

شیوه نگهداری تترابنازین

  • از مصرف داروی تاریخ گذشته خودداری نمایید.
  • دارو را دور از دسترس اطفال قرار دهید.
  • دارو را در دمای کمتر از ۳۰ درجه سانتیگراد، دور از نور و درون جعبه نگهداری نمایید.


🔵 آدرس کوتاه پست :

🌐


قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + 4 =