فیناستراید و ماینوکسیدیل | داروهای ضد ریزش مو فیناستراید و ماینوکسیدیل

d8a2d8b4d986d8a7db8cdb8c d8a8d8a7 d981db8cd986d8a7d8b3d8aad8b1d8a7db8cd8af d988 d985d8a7db8cd986d988daa9d8b3db8cd8afdb8cd984d88cd8af 5c8c1d532b916 - فیناستراید و ماینوکسیدیل | داروهای ضد ریزش مو فیناستراید و ماینوکسیدیل

فیناستراید ( Finasteri )

دکتر لیمو : فیناستراید و ماینوکسیدیل | داروهای ضد ریزش مو فیناستراید و ماینوکسیدیل : که با نامهای تجاری Propecia و Finpecia نیز شناخته شده است ، یک مهار کننده آنزیم ۵ آلفا- ردوکتاز است ( آنزیم داخل سلولی که تستوسترون را به شکل فعال دی هیدروتستوسترون تبدیل می کند و ریزش مو را تسریع می کند ) .

مصرف فیناستراید روزانه ۱ میلی گرم برای مدت حداقل یک سال باعث کاهش میزان هورمون فعال عامل ریزش مو شده و در ۳/۲ بیماران منجر به حفظ موهای قسمت تاج سر شده و یا باعث افزایش آنها می شود .

این دارو را تا مدت زمان نامحدودی می توان مصرف کرد . مصرف فیناستراید در افراد جوان زیر ۴۰ سال که مو ها در حال نازک شدن هستند ، موثرتر از افراد مسن است .

در مورد افراد بالای ۱۸ سال مصرف این دارو توصیه می شود . در مورد افراد با طاسی کامل که مدتهاست ریشه های مو تحلیل رفته اند این دارو بی اثر است . شایعترین عارضه این دارو کاهش میل جنسی و ناتوانی جنسی است که تنها در ۲ درصد مصرف کنندگان اتفاق می افتد و با قطع دارو قابل برگشت است . این دارو در ریزش موی طرح زنانه توصیه نمی شود .

  پماد آداپالن | درمان آکنه با پماد آداپالن | خواص پماد آداپالن

آشنایی با فیناستراید و ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل( Minoxidil )

که یک داروی موضعی است اصولا مقبول تر است . در هر دو جنس قابل استفاده است و نوجوانان نیز می توانند مصرف کنند . روش اثر بخشی آن به خوبی شناخته نشده است . این دارو نیز همچون فیناستراید روی موهای ناحیه بالا و تاج سر موثرتر است تا خط موی پیشانی .

به صورت صبح و عصر مصرف می شود و با قطره چکان (و نه اسپری) روی پوست سر چکانده می شود . در دو غلظت ۲ و ۵ درصد موجود می باشد که ۲ درصد آن برای خانمها و ۵ درصد آن برای آقایان پیشنهاد می شود . تنها عارضه جانبی آن خارش و حساسیت پوست سر است که در صورت بروز پیشنهاد می کنیم پس از چند روز وقفه از محلول ۲ درصد آن استفاده شود .

ماینوکسیدیل طی ۴ الی ۸ هفته اول مصرف ممکن است موقتا ریزش مو را تشدید کند . اما بعد اثرات آن شروع می شود .

  بوسپیرون | عوارض بوسپیرون | موارد منع مصرف بوسپیرون

درباره ماينوکسيديل

عامل بروز ریزش مو طرح زنانه هنوز مشخص نیست . فیناستراید هم اثری بر آن ندارد مگر مواردی که الگوی ریزش موی سر خانمی ، الگوی مردانه باشد که علت آن بالا بودن هورمون مردانه است . ماینوکسیدیل اثر خوبی روی این نوع ریزش مو دارد . درمانهایی چون اسپیرونولاکتون ، سیپروترون استات ، فلوتیماید نیز تجویز می شوند .

پس از کاشت مو خصوصا در ریزش الگوی مردانه مصرف ماینوکسیدیل و فیناستراید توصیه می شود . ماینوکسیدیل ریزش موقتی موها را که پس از کاشت مو اتفاق می افتد ، کم کرده و زمان رشد مجدد مو ها را کوتاه می کند .

 


🔵 آدرس کوتاه پست :

🌐


قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + 2 =